Janusz w kosmosie. Asteroidę nazwano od jezuickiego astronoma

Asteroida do niedawna oznaczona jako 565184 uzyskała nazwę Janusz. Pochodzi od nazwiska jezuity pracującego w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym.

Grupa Robocza Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) ds. Nomenklatury Małych Ciał z 27 lutego wydała aktualizację o nowych nazwach dla kilkudziesięciu asteroid. Wśród nich znalazła się asteroida dotychczas oznaczana jako 565184. Jej nowa nazwa to Janusz.

Jak się okazuje, chodzi o jezuitę z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego Roberta Janusza SJ. Na stronie jezuitów podano, że działalność naukowa kapłana obejmuje informatykę, astronomię i filozofię natury.

Również dwie inne asteroidy nazwano na cześć jezuitów.

– Jedna to Johannhagen – dla upamiętnienia austriackiego uczonego Johanna Hagena (1847-1930), dyrektora watykańskiego obserwatorium, a inna – Stoeger, co nawiązuje do nazwiska Amerykanina Williama R. (Billa) Stoegera (1943-2014), kosmologa, astronoma i teologa – podaje tvn24.pl.

Watykańskie obserwatorium wskazało ponadto, że do tej pory ponad 30 asteroid nazwano na cześć jezuitów.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

Oprócz tego asteroida 560974 otrzymała nazwę Ugoboncompagni. Pochodzi ona od papieża Grzegorza XIII, który żył w XVI wieku. Przed pontyfikatem nazywał się Ugo Boncompagni. Za jego pontyfikatu uruchomiono obserwatorium astronomiczne w Watykanie. On zreformował też kalendarz. Wcześniej używano kalendarza juliańskiego, potem zaś gregoriańskiego.

– ​Jak informuje Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne przypisanie konkretnej nazwy do asteroidy, czyli mniejszej planety, jest procesem, który w niektórych przypadkach może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Kiedy nowa planeta mniejsza zostaje odkryta, otrzymuje tymczasowe oznaczenie, oparte na dacie odkrycia. Gdy orbita obiektu jest określona na tyle dobrze, że można wiarygodnie przewidzieć jego położenie daleko w przyszłości, zwykle po zaobserwowaniu czterech lub więcej zbliżeń do Ziemi, otrzymuje on stały numer oznaczenia, nadawany przez Centrum Planet Mniejszych IAU. W tym momencie jej odkrywca jest proszony o zaproponowanie dla niej nazwy. Nazwy zwierząt domowych lub nazwy o charakterze komercyjnym nie są dozwolone. Nazwy osób lub wydarzeń znanych głównie z działalności politycznej lub militarnej nie mogą być używane przed upływem 100 lat od śmierci osoby lub wystąpienia wydarzenia. Prawa do nazw nie mogą być kupowane – podaje vaticannews.va.

tvn24.pl / vaticannews.va

Asteroida i Robert Janusz SJ/fot. ilustracyjne/fot. A Owen/pixabay/jezuici.pl (kolaż)

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net