Jerozolima: eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Nowa fala przemocy przetacza się przez ulice izraelskich miast. Komentatorzy są zgodni, że brutalne akty przemocy, które miały miejsce w ostatnim czasie, mogą oznaczać wybuch trzeciej intifady.

Wzgórze Świątynne w Jerozolimie jest miejscem szczególnym dla trzech religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Konflikt rozgorzał na nowo po tym, gdy dwóch jadących autobusem Palestyńczyków otworzyło ogień do pasażerów. W tym czasie inny napastnik wjechał samochodem w tłum na dworcu autobusowym, masakrując przechodniów. Według danych jerozolimskiej policji, zginęły 3 osoby, 15 innych zostało poważnie rannych.

W ciągu minionych dwóch tygodni nasiliły się zamachy terrorystyczne, których sprawcami byli nieletni Palestyńczycy. Izraelskie media podały, że przeprowadzili ponad dwadzieścia zamachów. Siły bezpieczeństwa Izraela działają bezwzględnie. Zastrzeliły „jedenastu podejrzanych napastników”. W ubiegłym tygodniu we wschodniej Jerozolimie wojsko zburzyło domy dwóch Palestyńczyków, „domniemanych terrorystów”.

Przywódcy organizacji palestyńskich oskarżają Izrael o podżeganie do przemocy przez blokowanie dostępu muzułmanom do ich świętych miejsc. Napięcie wywoływane jest także przez akcje żydowskich ortodoksów na Wzgórzu Świątynnym.

Sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Saeb Erekat informował, że zamachy są konsekwencją okupacji izraelskiej Zachodniego Brzegu Jordanu i polityki upokorzenia Palestyńczyków, prowadzonej przez izraelski rząd. Zarzucił też Żydom organizowanie masowych egzekucji na Palestyńczykach.

W odpowiedzi władze Izraela zapowiedziały jeszcze ostrzejszą walką z „terroryzmem”. Na ulicach Jerozolimy pojawić się ma więcej wojska. Wobec coraz częstszych aktów terroru w środkach transportu publicznego, zastosowane mają być nowe procedury podnoszące bezpieczeństwo podróżnych.

Mug/washingtontimes.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net