Kamiński robi audyt w służbach

foto: Jarosław Roland Kruk, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Jarosław Roland Kruk, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Istnieje nadzieja na uzdrowienie polskich służb. Mariusz Kamiński, nowy koordynator ds. służb specjalnych, został zapytany na jednej z konferencji o ocenę Pawła Wojtunika i wybór nowego szefa CBA.

– Najpierw musimy odwołać obecnego szefa. Jak skończymy procedurę zgodną z ustawą, to wówczas rozpoczniemy procedurę powołania nowego szefa. Taka osoba już jest, natomiast nazwisko podam w momencie zakończenia procedury – mówił.

Kamiński również ujawnił stan, w jakim znajdują się polskie specsłużby. – Żeby realizować zadania z tym związane musimy mieć pełne zaufanie do ludzi, którzy będą kierować służbami. (…) Wiceszef ABW, który do tej pory nadzorował sprawy terroryzmu w dalszym ciągu pełni swoją funkcję i nie ma wniosku o jego odwołanie— stwierdził wiceprezes PiS.

Padły również pytania o zagrożenia terrorystyczne. Kamiński wówczas stwierdził, że nie ma żadnych informacji od polskich ani zagranicznych służb o możliwości dokonania zamachu w Polsce przez terrorystów. Zaznaczył też, że zmiany w służbach przeprowadza się zgodnie z prawem i w sposób płynny. – Mam wyrobioną opinię, ale pogląd sformułuję po zakończeniu audyt. Audyt będzie we wszystkich służbach – nie chcemy kierować się stereotypami, to sprawy bardzo poważne. W tym momencie mimo że mam zdecydowany pogląd, to musi on zostać zweryfikowany o dokumenty. (…) Materia jest trudna i wymaga precyzji. To kwestia najbliższych dni, by te prace ruszyły, kiedy się zakończą? – wypowiedział się Kamiński w kwestii oceny Pawła Wojtunika.

Padło również pytanie w sprawie kontroli ABW wobec Wojtunika. – To rzecz zupełnie oczywista – mogę zadać pytanie, dlaczego ABW nie opublikowało takiego postępowania po opublikowaniu rozmowy szefa z CBA z osobą, która nie była uprawniona do tego – powiedział Kamiński.

– Odsyłam do lektury stenogramów z tej rozmowy – obowiązkiem ABW w tamtym czasie było niezwłoczne sprawdzenie tej rozmowy pod kątem ujawnienia informacji niejawnych. Niczego nie przesądzam, pan Wojtunik – w przeciwieństwie do mnie – będzie miał prawo do zajęcia stanowiska. Mnie taki certyfikat odebrano z dnia na dzień. (…) Kiedy ja byłem odwoływany z funkcji szefa CBA, to premier nie czekał na wymóg ustawowy i opinię prezydenta, po drugie certyfikat został mi odebrany bez wszczęcia postępowania kontrolnego. (…) Wojtunik pozostanie funkcjonariuszem i pozostanie do dyspozycji nowego szefa CBA, jeśli tylko będzie chciał – zakończył Kamiński.

Szy/wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net