2 kwietnia 2024
Wiadomości

„Kanadyjski Putin” u Tuska. Rozmawiano m.in. o Ukrainie

Premier Kanady Justin Trudeau przybył do Polski i został ochoczo przyjęty przez premiera III RP Donalda Tuska. Tusk rozmawiał z „kanadyjskim Putinem” m.in. na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Szef rządu warszawskiego przed południem spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau. Ze względu na brutalne rozprawienie się z przeciwnikami lockdownu oraz bezprecedensowe pozbawianie Kanadyjczyków praw Trudeau nazywany jest „kanadyjskim Putinem”.

Tusk na konferencji prasowej przekazał, że Warszawa i Ottawa „właściwie w każdej sprawie” mają to samo stanowisko w najważniejszych geopolitycznych kwestiach. Wskazano m.in. na wojnę rosyjsko-ukraińską.

– Mamy podobne wrażenia i intencje. Ukraina potrzebuje naszej pomocy w wojnie z Rosją, wszystkie państwa Zachodu powinny działać bardziej zdecydowanie. Mamy co najmniej kilka możliwości na zwiększenie presji na Rosję i to w sposób bardzo wydatny – przekonywał premier Tusk.

Dodał, że rozmawiał z Trudeau o zamrożonych w zachodnich bankach aktywach rosyjskiego banku centralnego. Wyszczególniono przy tym banki w Japonii.

– Trwa w tej chwili dyskusja w Europie i innych krajach, jak użyć te środki na rzecz odbudowy Ukrainy i prezentujemy tutaj identyczne stanowisko. Będziemy pracowali z panem premierem, naszymi przyjaciółmi w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, aby decyzje o użyciu tych środków na rzecz Ukrainy i przeciwko agresji rosyjskiego. To, wydaje się, rzecz dla nas oczywista i nad którą warto pracować – mówił premier warszawskiego rządu.

Dalej zaznaczył, że chodzi o 300 mld USD do wydania na obronę Ukrainy przed rosyjską agresją. Potem zaś mówił o rolnikach… i możliwościach zwiększenia eksportu ukraińskiego zboża.

– Dziękuję za zrozumienie argumentów polskich rolników. To nie jest prosta sprawa, ja to wiele razy już tłumaczyłem, także naszej opinii publicznej i naszym przyjaciołom w Ukrainie [cytat dokładny za portalem rmf24.pl – red. Kr]: polscy rolnicy i polscy producenci żywności bronią swoich interesów. Cała Europa jest ogarnięta dzisiaj tym niepokojem. Trzeba szukać rozwiązań – mówił Tusk.

– Rozmawialiśmy o tym, jak Kanada i Polska mogłaby zwiększyć radykalnie możliwości eksportu ukraińskiego zboża do krajów głodujących, potrzebujących – kontynuował.

– Polska jest gotowa aktywnie uczestniczyć, także współfinansować tego typu działania, co mogłoby być z wielką ulgą dla polskich, europejskich rolników, dla Ukrainy i dla tych, którzy na tanią żywność czekają w innych regionach świata. Będziemy mieli nad czym wspólnie pracować – zapowiedział Donald Tusk.

Następnie była mowa o „przyszłej współpracy w energetyce jądrowej”.

– Poinformowałem naszych kanadyjskich przyjaciół, że jesteśmy zaawansowani we wspólnym przedsięwzięciu polsko-amerykańskim. Premier Trudeau poinformował mnie, że w tym także obecna jest Kanada, pośrednio, ale firmy, z którymi współpracujemy w tym przedsięwzięciu polsko-amerykańskim, to są także w jakiejś mierze firmy kanadyjskie, co czyni ten projekt jeszcze bardziej atrakcyjnym – powiedział premier III RP Donald Tusk.

„Kanadyjski Putin” zadeklarował z kolei, że „jestem prawdziwym przyjacielem Ukrainy, wspólnie wspieramy ten kraj w walce przeciwko inwazji rosyjskiej”. Podziękował rządowi warszawskiemu za przyjęcie kanadyjskich żołnierzy oraz szkolenia dla ukraińskich wojskowych.

rmf24.pl

fot. YT / Kancelaria Premiera

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net