Kanclerz Austrii nie chce Turcji w strukturach UE

foto: twitter.com/kernchri
foto: twitter.com/kernchri

Kanclerz Austrii Christian Kern namawia Unię Europejską do zerwania negocjacji akcesyjnych z Turcją. Zdaniem polityka nie ma szans na członkostwo tego kraju w strukturach UE.

Zdaniem austriackiego kanclerza, Unia Europejska powinna przerwać rozmowy akcesyjne z Turcją. Zdaniem Kerna wejście Ankary do UE jest „już tylko dyplomatyczną fikcją”. W jednym z wywiadów polityk stwierdził, że „rozmowy akcesyjne są w tym momencie bardzo czcze, w rzeczywistości nie ma obecnie żadnego istotnego postępu”. Dodał, że jeszcze przez „lata, jeżeli nie całe dziesięciolecia” wstąpienie Turcji do UE będzie po prostu niemożliwe.

Szef rządu zapowiedział, że na najbliższym szycie 16. sierpnia przedstawi sprawę zerwania rozmów akcesyjnych z Turcją. – Wiemy, że demokratyczne standardy Turcji są dalece niewystarczające, by uzasadnić akcesję – powiedział kanclerz. Dodał, że również turecka gospodarka jest „daleka od europejskiej średniej”. Kern zaznaczył, że UE musi wypracować nowe stosunki z Turcją, oparte na innych zasadach, niż te o wstąpieniu do Wspólnoty. – Potrzeba alternatywnej koncepcji – podkreślił Kern. Jego zdaniem Turcja nadal pozostaje  „ważnym partnerem w sprawach bezpieczeństwa i integracji”. Dotyczy to także walki z Państwem Islamskim. Polityk odniósł się także do ewentualnych ostrych reakcji Turcji w związku z przerwaniem rozmów akcesyjnych. Kanclerz Austrii uważa, że Europa nie powinna stawiać się w roli petenta Turcji, ponieważ nim nie jest. Jego zdaniem to UE ma gospodarczą przewagę.

Negocjacje akcesyjne UE z Turcją rozpoczęły się w 2005 roku, choć Ankara zabiegała już o nie od 1963 roku. W ciągu ostatnich tygodni słychać jednak głosy wątpliwości dotyczące pozytywnego zakończenia negocjacji. Obawy mają zwłaszcza niemieccy politycy. Są to reakcje na represje jakie podjął turecki rząd po nieudanym puczu wojskowym z połowy lipca. Największe oburzenie niemieckich i unijnych elit budzi turecka propozycja dotycząca przywrócenia kary śmierci. Według niemieckich polityków, taka decyzja dyskwalifikuje Turcję jako potencjalnego członka Unii Europejskiej.

Mas/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.