Kapela skazany za kpienie z hymnu

Sąd w Wołominie uznał, że Jan Kapela złamał prawo zamieszczając w sieci swoją „przeróbkę” Mazurka Dąbrowskiego poświęconą uchodźcom. Lewicowy publicysta jest oburzony i porównuje Polskę do kraju totalitarnego.

– Skazywanie poetów za twórczość literacką jest absurdalne. Tak się działo chyba tylko w reżimach totalitarnych czy monarchiach absolutnych – skarży się Kapela na łamach „Gazety Wyborczej”. Owa „twórczość literacka” to kilkuminutowe nagranie, na którym lewicowy poeta wraz z czterema innymi osobami wyśpiewuje wersy o uchodźcach na melodię polskiego hymnu. Na filmie widać, że śpiewający doskonale się bawią, fałszując na tle zdjęcia przedstawiającego Pałac Prezydencki.

Wołomiński sąd uznał jednak, że „Mazurek Kapeli – Polacy witają uchodźców!” nie jest żadną sztuką, lecz naruszeniem przepisów ustawy o godle, barwach i hymnie. Tym samy skazał Kapelę na tysiąc złotych grzywny oraz pokrycie kosztów sądowych. To już drugi wyrok w sprawie „Mazurka Kapeli”. Poprzedni, z ubiegłego roku, głosił, że Kapela demonstracyjne okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej. Publicysta „Krytyki Politycznej” odwołał się wówczas od wyroku. – Chciałem ten wiersz zamieścić w moim nowym tomiku. Teraz okazało się, że jest niezgodny z prawem, więc będę musiał się skonsultować z prawnikami – denerwuje się Kapela.

MGOT/pch24.pl, wyborcza.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.