Katolicka prasa w Czechach cenzuruje prymasa

foto: Markus Lalinek, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Markus Lalinek, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Katolicka prasa odrzuciła artykuł prymasa Czech, arcybiskupa Pragi kard. Dominika Duki o islamskiej przemocy. Oficjalnie powodem był brak miejsca na łamach tygodnika, jednak czeskie media mówią wprost o „poprawnościowej” cenzurze.

Ks. kard. Duka przesłał do renomowanego czeskiego tygodnika „Katolicky tydenik” swój komentarz po zamordowaniu na północy Francji przez islamistów ks. Jacquesa Hamela. Mimo piastowanej przez niego funkcji prymasa Czech, redakcja odrzuciła tekst, tłumacząc to brakiem miejsca.
Ostatecznie komentarz kard. Duka ukazał się na jego blogu. Portal „Novinky” sugeruje, że cała sprawa jest poważniejsza niż się wydaje, a tekst nie został odrzucony z powodów technicznych. Na przeszkodzie miała bowiem stanąć poprawność polityczna, gdyż redakcja nie chciała opublikować tekstu jednoznacznie oceniającego islamską skłonność do przemocy.
W swoim artykule duchowny wezwał do zerwania z zasłony milczenia wokół islamskiego terroryzmu. Stwierdził także, iż kontynuacja biernej polityki byłaby „samobójstwem naszego społeczeństwa”. Czeski prymas dodał, że konieczne jest większe zaakcentowanie modlitwy za ofiary islamskiego terroryzmu oraz porzucenie prób usprawiedliwiania sprawców. Kardynał stwierdził wprost, że w islamie istnieją nurty pełne przemocy. Prymas podkreślił także, iż muzułmanie odrzucający agresywne rozwiązania muszą jasno reagować i opowiadać się przeciwko nim, aby zachować swoją wiarygodność.
Od lat 90. „Katolicky tydenik” należy do czeskiego episkopatu, którego przewodniczącym paradoksalnie jest kard. Duka. Pismo to uchodzi za oficjalną kościelną gazetę Czech. Redaktor naczelna tłumaczyła, że cała sprawa jest jedynie nieporozumieniem, które prowadzi do niepotrzebnych spekulacji. Warto wspomnieć, że prymas ma wśród czeskich katolików wielu krytyków, ponieważ nie ukrywa swojego stanowiska ws. masowej migracji, które jest odmienne od prezentowanego przez choćby papieża Franciszka.
Maj/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net