Kierownicy działów przy jedynym w Polsce reaktorze jądrowym otrzymują mniej, niż 4 tys. zł miesięcznie

W Polsce działa jeden reaktor jądrowy „Maria”. Wkrótce może się to zmienić. Pracownicy grożą odejściami. Jak się okazuje, maksymalne zarobki przy reaktorze atomowym w Polsce wynoszą 5,2 tys. zł brutto, czyli faktycznie niecałe 4 tys. zł.

Reaktor Maria znajduje się w Świerku pod Warszawą. Jest to jedyny funkcjonujący w Polsce reaktor jądrowy.

Reaktor służy do produkcji radioizotopów medycznych. Są wykorzystywane w terapii i diagnostyce chorób nowotworowych. W planach jest modernizacja reaktora. Funkcjonuje bowiem już od 49 lat.

W reaktorze powstaje m.in. molibden-99. Radioizotop wykorzystywany jest w medycynie nuklearnej. Reaktor tworzy również jod-131 do nadczynności tarczycy i jej nowotworów. Produkty trafiają do kilkudziesięciu szpitali w Polsce.

– To, co produkujemy, rozpada się w ciągu kilku, kilkunastu dni, więc nie da się tego magazynować. Jeśli reaktory nie będą pracować, to pacjenci nie dostaną swojej terapii. Na przykład radioizotopy, które produkujemy, służą do diagnostyki kości czy pracy serca, czy pracy układu krwionośnego, a nawet diagnostyki onkologicznej – powiedział dziennikarce RMF FM jeden z pracowników. 

– Jeżeli my nie będziemy produkować tych półproduktów, to pewnie będzie można je pozyskać gdzieś z zachodu Europy czy innych miejsc świata. Tylko kwestia, za ile – podkreślają pracownicy w rozmowie z RMF FM.

Jak się okazuje, pojawił się poważny problem. Pracownicy grożą odejściem z pracy z powodu naprawdę niskich zarobków. Łącznie w reaktorze Maria pracuje około 100 osób.

Reaktor Maria jest częścią Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Aktualnie przewiduje się, że starszy specjalista może zarobić maksymalnie 5,2 tys. zł brutto. Na tym stanowisku pracują kierownicy zmian i kierownicy działów.

W przypadku umowy o pracę, oznacza to, że ważniejsi pracownicy otrzymują co miesiąc mniej, niż 4 tys. zł miesięcznie. Większość zaś osób pracująca jako specjaliści może zarobić maksymalnie 4,8 tys. zł brutto, czyli 3,5 tys. zł.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

Jak podkreślają pracownicy, bez problemu mogą znaleźć zatrudnienie w branży w innych firmach za znacznie większe pieniądze. Podają też, że widełki propozycji wahają się między 16 a 25 tys. zł miesięcznie.

– Jeśli chodzi o rynek i stanowiska typowo inżynieryjne, to w firmach prywatnych płaci się dwu- albo nawet trzykrotnie więcej niż tutaj – powiedział jeden z pracowników reporterce RMF FM.

– Niewiele brakuje, żeby pracownicy przestali patrzeć na to, co robią i jak ważna jest ich praca z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju i zapotrzebowania na radioizotopy. I w którymś momencie możliwość zarabiania większych pieniędzy i zadbania o siebie i własną rodzinę weźmie górę – stwierdził.

Drugi rozmówca zwrócił uwagę, że „w urzędzie, który nas nadzoruje, czyli w Państwowej Agencji Atomistyki, w zeszłym roku pracownicy dostali mniej więcej 30-procentowe podwyżki „.

– U nas większość ludzi dostała w zeszłym roku tylko drobne podwyżki, nierozwiązujące problemu. Cieszymy się, że rząd przeznaczy prawie 100 mln zł na modernizację Marii, ale czy ktoś pomyślał, czy w tym wyremontowanym reaktorze będzie miał kto pracować? – powiedział pracownik.

rmf24.pl

fot. Emelsson/CC BY-SA 4.0/Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net