22 maja 2024
Wiadomości

Kissinger chce, by Ukraina oddała terytorium Rosji i straszy „nową wojną”. Komentarz prof. Bartyzela

Były sekretarz stanu USA i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za czasów prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda Henry Kissinger zachęcił Ukrainę, by ta oddała część swojego terytorium Rosji i w ten sposób zakończyła wojnę. Zdaniem uczestnika Światowego Forum Ekonomicznego, zaangażowanie Zachodu w wojnę rosyjsko-ukraińską popycha Kreml w objęcia Chin. Słowa byłego amerykańskiego polityka skomentował prof. Jacek Bartyzel.

– Ukraina powinna oddać część swojego terytorium Rosji – powiedział Kissinger, cytowany przez „Newsweek”. Podczas swojego przemówienia online były sekretarz stanu ocenił, iż brak rozmów z Rosją będzie miał „katastrofalne skutki dla stabilności Europy” w dłuższym okresie czasu.

„Telegraph” z kolei przytacza apel Kissingera do Zachodu, aby zaprzestał prób zadania „miażdżącej klęski” Rosji w wojnie z Ukrainą. Jako „fatalne dla Zachodu” ocenił chwilowe uniesienie i „zapomnienie o właściwym miejscu Rosji w europejskim układzie sił”.

– Negocjacje muszą się rozpocząć w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, zanim doprowadzą do wstrząsów i napięć, których nie będzie łatwo przezwyciężyć. Idealną linią podziału powinien być powrót do status quo ante. Wykraczając poza ten punkt, wojna nie będzie dotyczyła wolności Ukrainy, lecz nowej wojny przeciwko samej Rosji – kontynuował.

Przekonywał przy tym, że Rosja była „istotną częścią Europy” przez ponad 400 lat i „gwarantowała europejską równowagę sił w krytycznych momentach”.

– Przywódcy europejscy nie powinni tracić z oczu tej długoterminowej relacji, ani ryzykować popychania Rosji do stałego sojuszu z Chinami. […] Mam nadzieję, że Ukraińcy połączą bohaterstwo, które okazali, z mądrością – mówił Henry Kissinger.

Ocenił również, że Ukraina powinna być neutralnym państwem buforowym, a nie „granicą Europy”.

Do propozycji Kissingera odniósł się krótko profesor Jacek Bartyzel.

– Na starego piernika żydowskiego Kissingera nie ma co się oburzać, tylko trzeba machnąć nań ręką. Jest on po prostu trwale wierny metternichowskiej zasadzie, że dobrze urządzony świat winien być koncertem kilku równorzędnych mocarstw, a mniejsze państwa mają się im podporządkować lub zniknąć – skomentował na Facebooku prof. Jacek Bartyzel.

businessinsider.com.pl / newsweek.com / facebook.com / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Kissinger chce, by Ukraina oddała terytorium Rosji i straszy „nową wojną”. Komentarz prof. Bartyzela

  • Najbardziej dziwaczny komentarz prof. Bartyzela jaki kiedykolwiek czytałem:

    1° Cóż jest wogóle oburzającego w słowach H. Kissingera ???

    2° Dziwne, że Bartyzel pisze o „starym żydowskim pierniku” a nie wspomina o uznaniu przez wiele gremiów międzynarod. HK za zbrodniarza wojennego/ludobójcę, czy o anatemie (wykluczeniu ze św. wspólnoty Izraela) nałożonej na Kissingera przez sąd relig. złożony z najważn. ameryk. rabinów, z tych samych powodów – już w l.l. 70-tych !

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net