22 maja 2024
Wiadomości

Kiszczak nie uniknie kary

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wystąpiło z wnioskiem o nałożenie wyroku na gen. Czesława Kiszczaka. Powodem jest branie udziału w związku przestępczym o charakterze zbrojnym,  czego skutkiem powinna być  jego degradacja do stopnia szeregowego.

Wniosek wystosowano do prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Tomasza Siemoniaka, szefa MON. Jak twierdzi dr Jerzy Bukowski, rzecznika Porozumienia, degradacja Kiszczaka to konsekwencja udziału w związku przestępczym o charakterze zbrojnym, jakim była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Kiszczakowi grozi kara dwóch lat pozbawienie wolności w zawieszeniu wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Stan wojenny nielegalnie wprowadził 13 grudnia 1981 roku przestępczy związek pod kierownictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Sąd odwoławczy Sądu Okręgowego w Warszawie utrzymał w mocy wyrok. Celem związku była likwidacja NSZZ „Solidarność”, zachowanie ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL.

Dr Bukowski stwierdził, że, zgodnie przepisami kodeksu karnego (art. 327 § 2), „sąd może orzec degradację w razie skazania za przestępstwo umyślne, jeżeli rodzaj czynu, sposób i okoliczności jego popełnienia pozwalają przyjąć, że sprawca utracił właściwości wymagane do posiadania stopnia wojskowego, a zwłaszcza w wypadku działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”. W ocenie POKiN,  przypadek gen. Kiszczaka jest idealnym przykładem, który podlega temu przepisowi.

– Na mocy tego wyroku powinno zostać przeprowadzone kolejne postępowanie sądowe, mające na celu degradację i pozbawienie orderów oraz odznaczeń państwowych człowieka, którzy sprzeniewierzył się polskiej racji stanu wiernie służąc przez wiele lat obcemu mocarstwu, uczestnicząc w związku przestępczym o charakterze zbrojnym działającym przeciw Polsce i Polakom, a także pełniąc wysokie funkcje w komunistycznych strukturach władzy oraz w aparacie represji PRL – zaznaczył dr Bukowski. Uważa również, że odpowiednie działania powinni podjąć prezydent RP jako zwierzchnik Sił Zbrojnych wraz z ministrem obrony narodowej. – Ich obowiązkiem jest stać na straży czystości szeregów Wojska Polskiego oraz dbać o narodowe imponderabilia – mówił Bukowski.

Tomasz Siemoniak, szef MON, oznajmił na Twitterze, że „prawnicy analizują, czy istnieje dla ministra tryb działania w takiej sprawie, czy tylko orzeka sąd w związku z przestępstwem”. Natomiast sprawa  degradacji pozostaje w gestii sądu, tak wykazała Kancelaria Prezydenta RP.

Joan/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net