23 lutego 2024
Wiadomości

Nieuczciwa „Świecka szkoła”

Środowiska lewicowe przygotowały projekt ustawy, która nosiła nazwę „Świecka szkoła”. Celem jej jest usunięcie religii ze szkół. W Warszawie ogłoszono zebranie 100 tysięcy podpisów, co powoduje, że projekt pojawi się w Sejmie.

Minimalna liczba 100 tysięcy podpisów nie jest imponującym wynikiem na tle innych inicjatyw obywatelskich. Warto dodać, że akcję dość intensywnie forsowano w mediach, m.in. w „Wiadomościach” TVP. Istnieje jednak podejrzenie, iż nawet ta niewielka liczba podpisów nie została zebrana w sposób legalny. Zbiórka trwała prawie dwa razy dłużej niż powinna, a więc mogła zostać naruszona ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli.

Z informacji na stronie facebookowej „Świeckiej Szkoły” wynika, że działania rozpoczęto w połowie marca 2015 roku. Pierwszą rzeczą, z jaką musieli się zmierzyć organizatorzy, to zebranie 1000 podpisów, aby móc zawiadomić o utworzeniu komitetu. Następnie Marszałek Sejmu powinien w ciągu dwóch tygodni przyjąć zawiadomienie. Od tamtego czasu organizatorom daje się  trzy miesiące na zebranie podpisów, których minimalna liczba to 100 tysięcy. Pod projektem ustawy już 17 kwietnia były zebrane 2933 podpisy, lecz nie zawiadomiono o tym Marszałka. Podpisy były zbierane bez rejestracji komitetu, a 16 maja liczba obywateli, którzy podpisali się pod ustawą wynosiła już 10 tys.

Zdaniem Krzysztofa Kasprzaka z Fundacji Pro – Prawo do życia, która również przygotowywała wiele inicjatyw ustawodawczych, mamy tu do czynienia z celowym działaniem. „Organizatorzy Świeckiej Szkoły celowo zbierali podpisy wcześniej i odwlekali rejestrację komitetu, bo najwyraźniej liczyli się z tym, że ich postulat jest tak egzotyczny, że w przewidzianym przez przepisy czasie nie mają szans na poparcie przez 100 tysięcy Polaków” – pisze Kasprzak na łamach portalu wpolityce.pl. „Przed rejestracją prowadzili intensywną kampanię promocyjną i liczne zbiórki, czego wprost zabrania ustawa” – dodaje przedstawiciel fundacji.

Inicjatorzy „Świeckiej szkoły” mieli również podawać w mediach fałszywe dane. W „Gazecie Wyborczej” z 6 maja poinformowali, że złożyli już 3 tys. podpisów u Marszałka Sejmu. Tymczasem komitet zarejestrowany został 30 czerwca, a więc dużo później niż po ustawowych dwóch tygodniach, po których Marszałek dokonuje rejestracji. Poza tym w czasie oczekiwania na formalne uznanie komitetu nie wolno prowadzić zbiórek, które „Świecka szkoła” otwarcie organizowała.

Jgral/wpolityce.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net