23 maja 2024
Wiadomości

Platon i Sokrates jako narzędzia „białej dominacji”

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Studenci jednego z wydziałów Uniwersytetu Londyńskiego chcą wykluczenia z programu nauczania większości dzieł klasycznych filozofów europejskich. Starożytni Grecy, Kant czy Kartezjusz nie podobają się, bo… byli biali, a podkreślanie ich roli w historii filozofii to przejaw „kolonializmu i rasizmu”.

Pomysł, aby dzieła klasyków filozofii zniknęły z syllabusów bądź zostały ograniczone do minimum wysunęli studenci School of Oriental and African Studies – wydziału orientalistyki i afrykanistyki. Zdaniem pomysłodawców, „białych filozofów” – jak nazywają autorów kanonu filozofii – jest w kanonie dużo, a to przejaw kolonializmu. Zamiast tego na zajęciach studenci chcą więcej dzieł czarnoskórych uczonych bądź przedstawicieli prądów azjatyckich. Azjaci i Afrykańczycy mieliby zastąpić Kartezjusza, Bertranda Russela, Platona czy innych „białych”, których promowanie jest, według studentów, dowodem na kolonialną mentalność. Na razie władze uczelni podchodzą sceptycznie do całego pomysłu.

Nie jest to pierwszy przejaw rasistowskich idei szerzących się na zachodnich uniwersytetach – oczywiście chodzi o rasizm wymierzony w białych. Niedawno z wydziału literatury angielskiej na uniwersytecie w Pensylwanii zniknął obraz przedstawiający Williama Szekspira. Zamiast barda ze Stratfordu studentów wita teraz z portretu afroamerykańska poetka feministyczna i homoseksualistka, Audre Lorde. Rok temu, również w ramach poprawności politycznej, portrety białych mężczyzn, byłych profesorów, zniknęły z sali wykładowej w Szwecji. Zastąpił ich tęczowy łoś (TUTAJ).

Szczyty absurdu osiągnął w tej materii pod koniec ubiegłego roku jeden wykładowców Drexel University. Prof. Ciccariello-Maher publicznie oświadczył na Twitterze, iż na święta w tym roku życzy sobie „ludobójstwa białych”.  Co najbardziej zadziwia, profesor sam również jest biały.

MGOT/insidehighered.com, thenewamerican.com, universityherald.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net