Klub Kukiz’15 chce zmian u ustawie do TK
Klub Kukiz’15 złożył u marszałka projekt zmian ustawy o zmianie konstytucji dotyczący Trybunału Konstytucyjnego. Projekt uzyskał poparcie także posłów Prawa i Sprawiedliwości.

W myśl nowej ustawy kadencja dotychczasowych sędziów TK wygasłaby po 60 dniach od jej wejścia w życie. Ponadto TK składałby się z 18 sędziów (dotychczas 15) wybieranych przez Sejm większością 2/3 głosów. Prezesa i wiceprezesa TK powoływałby prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Trybunału.
Wczoraj rząd opublikował wyrok TK z 9 grudnia ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Trybunał w swoim wyroku uznał niekonstytucyjność pięciu zapisów noweli. Natomiast nowy projekt zmian jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie, w poniedziałek zaś zajmie się nim komisja ustawodawcza.
Szy/radiomaryja.pl
Przekaż wieści dalej!