Kochanówka – tragiczna rocznica hitlerowskiego mordu

77 lat temu niemieccy żołnierze zgładzili pacjentów łódzkiego szpitala psychiatrycznego. Zbrodnia była częścią akcji T4 mającej na celu pozbycie się przez III Rzeszę jednostek „niegodnych życia”: chorych, upośledzonych czy niepełnosprawnych.

twitter.com/SierraUniEcho

Ośrodek zwany Kochanówką (dziś: szpital psychiatryczny im. Józefa Babińskiego) był jedną z najstarszych i zarazem najbardziej cenionych placówek tego rodzaju w Polsce. Powstał na początku XX wieku i wkrótce stał się znany z wysokiej klasy wyposażenia, nowoczesnych metod leczenia, pracowali tam cenieni i znani lekarze. W czasie II wojny światowej rządy nad szpitalem objął SS-mann Herbert Grohmann, który w 1940 r. wydał zarządzenie „ewakuacji” pacjentów narodowości innej niż niemiecka. Za słowem „ewakuacja” kryło się masowe morderstwo.

Pracownikom szpitala zakazano wypuszczania pacjentów z budynku, planując eksterminację. Między 13 a 15 marca ponad 500 osób wywieziono do pobliskiego lasu, gdzie zostali zagazowani spalinami samochodowymi.W trakcie okupacji niemieckiej w szpitalu w Kochanówce zamordowano prawie 700 ludzi. Wydarzenia, do których doszło pod Łodzią, zostały opisane przez Stanisława Lema w powieści „Szpital Przemienienia”.

W ramach akcji T4 Niemcy systematycznie zabijali osoby niepełnosprawne fizycznie bądź intelektualnie twierdząc, że w ten sposób dbają o „czystość puli genetycznej”. Przekonywali również, że chorzy czy upośledzeni ludzie są nieproduktywni dla społeczeństwa, a generują jedynie koszta. Za pomocą filmów propagandowych próbowali straszyć opinię publiczną wizerunkami zdeformowanych twarzy. Eugeniczna logika nierzadko przykryta była fałszywą litością. Tłumaczono m.in., że dokonuje się eutanazji chorych, która ma zmniejszyć ich cierpienia oraz że życie z ciężkimi dolegliwościami jest zbyt męczące, więc lepiej postąpić z takimi osobami „humanitarnie”.

MGOT

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net