Kolejne teczki trafiły do IPN

foto: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons
foto: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons

Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej dokumenty zabezpieczone w mieszkaniu Teodora Kufla.

Mieszkanie Teodora Kufla zostało przeszukane na początku marca. Działanie to przeprowadzono w toku śledztwa dotyczącego przechowywania przez osobę nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu do IPN. Teodor Kufel był wieloletnim funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa państwa. W latach 1962-1979 sprawował funkcję szefa Wojskowej Służby Wewnętrznej.
Wśród przekazanych dokumentów znajdują się m.in.: powielane publikacje szkoleniowe szefostwa Wojskowej Służby Wewnętrznej, fotokopie kart z Centralnego Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz meldunek zastępcy komendanta posterunku MO w Igołomi do Komendanta Powiatowego MO w Michowie z 12 listopada 1946 r. w sprawie zastrzelenia sekretarza PPR Antoniego Wypchała.

Prezes Instytutu wydał polecenie włączenia materiałów podlegających przekazaniu do IPN do zasobu archiwalnego i poddania ich archiwizacji. Jednocześnie podjęto decyzję o uznaniu pozostałych dokumentów za dowody rzeczowe i zatrzymaniu ich w dyspozycji Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w celu ustalenia ich statusu prawnego. Materiały włączone do zasobu archiwalnego IPN będą udostępnione 1 kwietnia w postaci kopii elektronicznych w czytelni IPN. Dokumenty będą udostępniane zgodnie z art. 36 ustawy o IPN w celu prowadzenia badań naukowych i dla celów dziennikarskich.

Mas/niezalezna.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net