23 maja 2024
Wiadomości

Kolejny incydent na Morzu Śródziemnym

Wczoraj Marynarka Wojenna USA odnotowała kolejny incydent z udziałem fregaty Jarosław Mudryj na Morzu Śródziemnym. Wspomniany okręt przybliżył się do krążownika San Jacinto, z którego koordynowana jest osłona przeciwlotnicza lotniskowca Dwight D. Eisenhower.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Jarosław Mudryj to okręt klasy „Nieustraszimyj-1154”. Miał on manewrować w sposób „nienormalny, niebezpieczny i daleki od profesjonalizmu” wokół krążownika, „zakłócając tym samym pracę lotniskowca Dwight D. Eisenhower, z którego prowadzone są operacje przeciw Państwo Islamskiemu w Syrii i Iraku” – można przeczytać w komunikacie Marynarki Wojennej.

Portal Defence News, który zacytował komunikat, powołuje się na sporządzony na podstawie świeżych meldunków marynarzy z San Jacinto raport. Twierdzą oni, że rosyjska fregata zbliżyła się do amerykańskiej jednostki z załogą na pokładzie i „uzbrojeniem gotowym do użycia, ale stanowiska artyleryjskie nie były obsadzone”.

„Zła sława, jaką Jarosław Mudryj okrył się po incydencie, który miał miejsce 17 czerwca, kiedy to rosyjski okręt zbliżył się na odległość 60-70 metrów do jednostki USS Gravely, skłoniła załogę San Jacinto do szczególnej ostrożności” – podkreśla Defence News.

Rosjanie twierdzą jednak, że ich fregata zbliżyła się maksymalnie na odległość 2,7 km do amerykańskiej jednostki, dając jednocześnie sygnał, by krążownik rakietowy USA nie przecinał jej kursu. Ich zdaniem Amerykanie ocenili ten akt jako naruszenie reguł unikania kolizji na morzu.

Amerykańskie władze wojskowe wielokrotnie zarzucały Moskwie, że rosyjskie samoloty wojskowe i okręty zbytnio zbliżają się do jednostek USA, nazywając takie zachowanie „niebezpiecznym i nieprofesjonalnym”.

Strona rosyjska utrzymuje, że 17 czerwca, to amerykański niszczyciel zbliżył się do fregaty Jarosław Mudryj, a nie odwrotnie. Rosyjskie ministerstwo podkreśliło wówczas w oświadczeniu, że jego jednostka znajdowała się na wodach międzynarodowych i nie wykonywała żadnych manewrów, które mogłyby się okazać niebezpieczne dla amerykańskiego niszczyciela.

Maj/wpolityce.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net