16 czerwca 2024
Wiadomości

Kolejny wstrząs w rejonie włoskiego superwulkanu. Czy erupcja Pól Flegryjskich nastąpi wkrótce?

Wczoraj nastąpił kolejny wstrząs w rejonie superwulkanu Pola Flegryjskie koło Neapolu. Choć zniszczeń prawie w ogóle nie było, mieszkańcy spanikowali.

Wstrząs miał miejsce niecały tydzień po najsilniejszym trzęsieniu ziemi w rejonie w ciągu ostatnich 40 lat. Ponadto Pola Flegryjskie to superwulkan, o którym panuje przekonanie, że w niedalekiej przyszłości może wybuchnąć.

Wstrząs miał siłę 4 w skali Richtera. Nastąpił po godz. 22.

Epicentrum miało miejsce około 3 km pod ziemią. Mieszkańcy Neapolu spanikowali. „Wiele osób” opuściło swoje domy i nie chce do nich wracać.

– Uważnie śledzimy ewolucję trwającej sekwencji sejsmicznej i będziemy dostarczać kolejne aktualizacje aż do zakończenia zjawiska – przekazał urząd gminy Puzzuoli cytowany przez agencję Rai News.

Włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii ocenił, że poprzednie trzęsienie ziemi, które wydarzyło się 27 września, było najsilniejsze od 40 lat. Ponadto Pola Flegryjskie oficjalnie mogą wybuchnąć w ciągu najbliższych lat.

Prof. Christopher Kilburn z Uniwersyteckiego Kolegium w Londynie w czerwcu ostrzegał, że „nowe badania potwierdzają, że Campi Flegrei jest coraz bliższe pęknięcia”. Zaznaczył jednak, że nie jest to pewne.

Ostatnia potężna erupcja Pól Flegryjskich miała miejsce 39 tys. lat temu. Nastąpiła zima wulkaniczna. Światowa temperatura spadła o 1-2 stopnie Celsjusza, zaś w Europie o 4 st C. Spekuluje się, że ochłodzenie klimatu wywołane erupcją przyczyniło się do wyginięcia neandertalczyków.

Mniejsze erupcje też się zdarzały. Ostatnia miała miejsce w 1538 roku. Obecnie ziemia na Polach Flegryjskich podnosi się o około 10 cm w ciągu roku.

polsatnews.pl / national-geographic.pl

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net