18 maja 2024
HistoriaWiadomości

Konfederacja chciała wyłączyć ze współpracy ukraińskie samorządy czczące morderców Polaków. Posłowie pozostałych ugrupowań nie mają nic przeciwko UPA i Banderze

Konfederacja złożyła poprawkę do projektu uchwały o nawiązaniu i wzmocnieniu współpracy pomiędzy samorządami polskimi i ukraińskimi. Chodziło o wyłączenie ze współpracy samorządów, które oficjalnie czczą zbrodniarzy z OUN-UPA. Pozostali posłowie z komisji spraw zagranicznych odrzucili jednak poprawkę.

– Połączone komisje spraw zagranicznych przyjęły projekt uchwały w sprawie nawiązania i wzmocnienia współpracy między samorządami Polski i Ukrainy. Posłowie nie zaakceptowali poprawki zgłoszonej przez posła Kamińskiego, zgodnie z którą z przywilejów współpracy powinny być wyłączone te ukraińskie samorządy, które gloryfikują sprawców ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej – podaje portal kresy.pl, przywołując informację posła Krystiana Kamińskiego z Konfederacji.

Portal podkreśla, że uchwała jest jedynie symboliczna. Sejm chce przez nią zachęcić samorządy na ziemiach polskich do nawiązania i wzmocnienia współpracy z ukraińskimi władzami lokalnymi.

– Należy dążyć do połączenia umowami partnerskimi samorządów w Polsce z ich odpowiednikami z Ukrainy, w tym w ramach europejskiego sojuszu miast i regionów na rzecz odbudowy Ukrainy – napisano w projekcie uchwały.

Poseł Konfederacji Krystian Kamiński zaproponował poprawkę do komisyjnego projektu uchwały. Wedle poprawki, Sejm nie zalecałby współpracy z ukraińskimi samorządami, które uhonorowały bandytów odpowiedzialnych za ludobójstwo na Polakach w latach 1943-1945. Wyszczególniono wśród nich zbrodniarzy: Stepana Banderę, Romana Szuchewycza, Dmytra Doncowa oraz Dmytra Klaczkiwskiego.

Taka poprawka jest jak najbardziej właściwa i zdawać by się mogło, że zostanie przyjęta. W końcu wielu posłów chętnie atakowało samorządy w Polsce za przyjęcie Karty Praw Rodziny, fałszywie nazywanej „deklaracją anty-LGBT”. III RP rządzi się jednak swoimi prawami i poprawkę odrzucono stosunkiem głosów 30:1.

– Tak, wszystkie opcje polityczne poza Konfederacją zagłosowały za współpracą z czcicielami ludobójców współpracujących z nazistowskimi Niemcami. To wstyd i hańba dla polskiego parlamentaryzmu – stwierdził poseł Kamiński.

kresy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net