15 kwietnia 2024
HistoriaWiadomości

Kontrowersyjny symbol rzekomej przyjaźni

foto: „Nnb - Praca własna, licencja GFDL via Wikimedia Commons
foto: „Nnb – Praca własna, licencja GFDL via Wikimedia Commons

22 lipca 1955 roku oddano do użytku najwyższy ówcześnie budynek stolicy – Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Liczący obecnie 237 m wysokości kompleks oficjalnie został wzniesiony jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”.

Projektantem był sowiecki architekt Lew Rudniew, twórca podobnych wysokościowców w Moskwie. Wzorował się na nowojorskich drapaczach chmur, utrzymanych w modnym w latach 30. stylu art deco.

Budowa gmachu rozpoczęła się 2 maja 1952, pracowało przy niej prawie 3,5 tys. sowieckich robotników. Mieszkali w specjalnie wzniesionym osiedlu na warszawskich Jelonkach – z kinem, zapleczem gastronomicznym i basenem. Projekt przewidywał oczywiście postawienie monumentu Stalina, z czego po śmierci tyrana zrezygnowano.

Otwarcie PKiN stało się okazją do propagandowych uniesień o „przyjaźni” z ZSSR. Niewielu jednak wiedziało, że budynek był specyficznym „darem”, za który trzeba było zapłacić dostawami węgla i innych surowców. Kompleks pełnił rolę centrum kulturalnego i naukowego zniszczonej przez wojnę Stolicy – mieściły się tu liczne teatry i kina, sala koncertowa, obiekty sportowe, muzea i ośrodki naukowo-dydaktyczne.

Mało znany jest fakt, że przed wojną architekt Juliusz Nagórski oficjalnie przedstawił projekt dwustumetrowej „Wieży Niepodległości” z nadajnikiem radiowym na szczycie. Miała stanąć na dzisiejszym rondzie Waszyngtona.

Mug/Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net