„Koszty zmian poniosą mieszkańcy podwarszawskich gmin”

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons

Z ustaleń przeciwników projektu zmian o ustroju Warszawy wynika, że to mieszkańcy odczują na swoich portfelach zmiany. Nawet posłowie .Nowoczesnej są w stanie wskazać konkretne konsekwencje.

– Ta ustawa to są tylko korzyści dla PiS-u i koszty dla mieszkańców – mówi Kamila Gasiuk-Pihowicz z .Nowoczesnej. Zauważa, że ustawa daje prawo obecnej premier rządu do zawieszenia Hanny Gronkiewicz-Waltz w pełnieniu funkcji prezydenta Warszawy i wprowadzenia w stolicy zarządu komisarycznego. Informuje też, że dla mieszkańców znacznej części planowanej metropolii propozycja PiS oznacza większe koszty. Mogą bowiem wzrosnąć podatki lokalne.

– Podstawą do naliczania podatku rolnego w 2017 r. w Warszawie była kwota 52 zł, podczas gdy w tym samym czasie w Nadarzynie była to kwota 32 zł – wyjaśnia Kamila Gasiuk-Pihowicz. Wyliczała również, że koszt podatku od budynków mieszkalnych w Warszawie wynosił 74 gr za metr kwadratowy, zaś w Nadarzynie 55 gr. – Wzrost tych podatków i opłat lokalnych to początek bardzo długiej listy kosztów, które spadną na mieszkańców. Ta ustawa wyczyści kieszenie mieszkańców Warszawy i podwarszawskich gmin, a zapełni urzędy „Misiewiczami” – mówi posłanka Gasiuk-Pihowicz.

Poseł Zbigniew Gryglas zauważa, że stracą też kierowcy i przedsiębiorcy. – Płacimy dzisiaj OC w skali Warszawy najwyższe w Polsce, średnio o ok. 100-300 zł wyższe niż w gminach podwarszawskich. Wszyscy ci, którzy mieszkają pod Warszawą, będą więc musieli zapłacić, jak szacujemy, ok. 10 proc. więcej za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów – przestrzega poseł.

Zgodnie z projektem PiS miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminy: Warszawa oraz Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Wczoraj Rada Warszawy przyjęła uchwałę ws. przeprowadzenia 26 marca referendum ws. zmian w ustroju Warszawy i zmiany jej granicy. Z kolei poseł PiS Jacek Sasin poinformował, że projekt o ustroju miasta stołecznego Warszawy w najbliższym czasie nie będzie procedowany w parlamencie. Jak zaznaczył Sasin, projekt będzie „szeroko konsultowany, najbardziej z samorządami i mieszkańcami”.

Projekt PiS jest krytykowany przez opozycję polityczną oraz mieszkańców podwarszawskich miejscowości.

CWIK/Interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net