„Kremówkowy katolicyzm”, dobroludzizm, protestantyzm w Kościele – „Rycerstwo” nr 5

„Rycerstwo”, nr 1 (5)/2018 – gazetarycerstwo.pl

Od kilku dni w sieci dostępny jest piąty numer „Rycerstwa” – bezpłatnego półrocznika dla katolickiej młodzieży. Jest to także ostatnie wydanie w tym formacie. Tym razem tematem głównym jest tzw. „kremówkowy katolicyzm”, czyli rozmiękczanie wiary katolickiej.

– Tym razem poruszamy temat „kremówkowego katolicyzmu”. Nie ma to jednak związku ze św. Janem Pawłem II, mimo że przymiotnik „kremówkowy” mógłby taki tok myślenia zasugerować. Chodzi o zastanowienie się nad spłycaniem wiary katolickiej jedynie do stylu życia oraz „zmiękczenia” jej zasad (w szczególności postnych). Jakie są tego przyczyny? Myślę, iż na to pytanie odpowiedzą artykuły zawarte w tym numerze – pisze redaktor naczelny, Mikołaj Wolanin.

W dziale „historia” znajduje się tekst Bartosza Staręgowskiego pt. „Cudowna moc królów francuskich. Kilka uwag na marginesie królewskiego rytuału uzdrowienia”. Opisuje w nim zapomniany już zwyczaj uzdrawiania przez chrześcijańskich władców w średniowieczu – jak wyglądał, na czym polegał i jak się zmieniał. Drugi tekst z tego działu jest przedrukiem z naszego portalu o niemieckiej lewicowej pisarce Karin Struck, która została wyklęta ze swojego środowiska tylko dlatego, że zaczęła mówić o konsekwencjach zdrowotnych dla kobiety, która zamordowała swoje dziecko.

Dział „Kościół” rozpoczyna się od tekstu Patryka Kępczyńskiego nt. teorii ewolucji i podejścia do niej Kościoła. Kolejnym tekstem jest „Protestantyzm w »odnowie«”. Dominik Cwikła przypomina, skąd wziął się ruch, jak został zaadaptowany na gruncie pod szyldem katolickim oraz jakie przynosi owoce i niebezpieczeństwa. W ostatnim tekście z działu Adam Żółczyński odkłamuje popularne mity związane z Soborem Watykańskim II.

W „Rycerzu” ponownie Dominik Cwikła zwraca uwagę na problem „śmieszkujących” podczas Mszy świętej księży. Zauważa też, że rosnąca tendencja do braku powagi podczas sprawowania Najświętszej Ofiary może mieć związek z postępującym kryzysem męskości.

Tematem numeru jest „Dobroludzizm – terror XXI wieku”. Jerzy Kopanek wyjaśnia, na czym polega „dobroludzizm”, jakie niesie ze sobą konsekwencje oraz jak można mu zapobiec. Pokazuje też, że w miejscu Boga wstawia się obecnie samopoczucie lub kulturę osobistą i wyjaśnia, jak przez to zostaje odwrócony cały porządek wartości.

W rubryce kulturalnej przygotowanej przez Podlaską Grupę Poetycką „Skafander” znajdujemy wiersz dotyczący modlitwy pt. „Obecność” katolickiego poety Marka Skwarnickiego. Jak zaznacza przygotowujący całą rubrykę Paweł Czyżewski, poeta ten „zasłynął z krótkich felietonów w »Tygodniku Powszechnym«, zanim jeszcze ta gazeta straciła swą renomę”. Oprócz tego znajdziemy tutaj omówienie płyty „Domowe melodie”.

Dział „polityka” otwiera tekst Olivera Pochwata pt. „Organizacje pseudoekologiczne i ekoterrorystyczne jednymi z największych szkodników współczesnego świata”. Autor wyjaśnia, czym jest ekoterroryzm, skąd się wziął oraz podaje kilka przykładów działań, m.in. w Polsce. Drugim tekstem jest „Na początku było…” Jana Kwapisza, w którym pisze o logosie w kontekście nauk ścisłych.

„Cywilizacja zła” rozpoczyna się od artykułu Eweliny Jędrasik pt. „Aborcja ludzi a obrona zwierząt. Przestawienie hierarchii wartości w Polsce”. Tekst jest – niestety – niezwykle aktualny w kontekście naszej ojczyzny. Drugi artykuł to „Ekologia a »ekologia«” Dominika Cwikły, w którym przedstawia dwa nurty związane z ochroną środowiska. Przypomina też – w kontekście nauczania Kościoła – konieczność szacunku i ochrony środowiska, jednak z zachowaniem zdrowego rozsądku oraz zwraca uwagę, że o przyrodę należy dbać ze względu na dobro człowieka, nie zaś ze względu na nią samą.

Całe „Rycerstwo” dostępne jest na stronie czasopisma.

Kontrrewolucja.net jest partnerem Gazety „Rycerstwo”.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net