10 kwietnia 2024
Wiadomości

Krwawe walki z ISIS w Egipcie

Według informacji egipskich sił zbrojnych, co najmniej 17 egipskich żołnierzy i 100 islamskich bojówkarzy zginęło w środę w trakcie działań sprowokowanych przez siły ISIS. Walki wybuchły po serii skoordynowanych ataków na posterunki egipskiej armii i policji na półwyspie Synaj.

Do serii ataków na posterunki i instalacje wojskowe na północy Synaju przyznała się grupa o nazwie „Prowincja Synaj”, która związana jest z ISIS. Rzecznik armii egipskiej informował w środę po południu o trwających starciach między jednostkami egipskimi a terrorystami. Myśliwce F-16 i helikoptery Apache lotnictwa egipskiego ostrzeliwały punkty koncentracji islamistów, znajdujące się w okolicy Sheikh Zuweid i Rafah na Synaju.

Islamiści przypuścili jednoczesny atak na pięć posterunków. Żołnierze po zaciętych walkach opanowali sytuację, niszcząc w trakcie walki pojazdy wyposażone w rakiety przeciwlotnicze i lekką artylerię.

Akcja islamistów na Synaju jest najpoważniejszą w tym roku. Jedną z najbardziej aktywnych grup w rejonie jest „Prowincja Synaj”, do niedawna nazywająca się „Partyzanci Jerozolimy”. Działania milicji islamistycznych na Synaju wpisują się w strategię tworzenia przez tzw. Państwo Islamskie kalifatu na sąsiednich obszarach Syrii i Iraku. Ponadto wzmożona aktywność islamistów datuje się od momentu odsunięcia od władzy przez armię w lipcu 2013 Mohammeda Mursiego. Były prezydent Egiptu nie krył swojej sympatii do Bractwa Muzułmańskiego. Dżihadyści uzasadniają swoje ataki odwetem za represje egipskich władz i wojska po obaleniu Mursiego.

Mug/rte.ie

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net