10 czerwca 2024
Wiadomości

Kryzys humanitarny na granicy Sudanu i Sudanu Płd. Przybyło 300 tys. uchodźców

W Sudanie pogłębia się kryzys humanitarny. Ma to wpływ na ościenne państwa, w szczególności na Sudan Południowy. Światowy Program Żywnościowy (WFP) alarmuje o szczególnym kryzysie na pograniczu tych dwóch państw.

WFP oceniło, że w ciągu pięciu miesięcy do Sudanu Południowego przybyło około 300 tys. osób. Co piąte dziecko w tej grupie cierpi z powodu niedożywienia. 90 proc. rodzin twierdzi, że nic nie jadło przez kilka ostatnich dni.

Agencja Fides podaje, że większość osób przybyłych do Sudanu Południowego to rodowici mieszkańcy tego kraju. Dotychczas żyli w Chartumie i innych częściach Sudanu. Teraz uciekli z powodu konfliktu, który wybuchł w połowie kwietnia.

Wcześniej Sudan Południowy miał poważne problemy z dostępem do podstawowych potrzeb. Przybycie ogromnej ilości uchodźców pogłębiło problem na terytorium tego państwa.

– Pora deszczowa utrudniła warunki życia w zatłoczonych centrach tranzytowych i na przejściach granicznych, a powodzie pogłębiły brak bezpieczeństwa żywnościowego i przyczyniły się do rozprzestrzeniania się chorób, donosi WFP. Niektóre rodziny padły też ofiarą kradzieży i przemocy – podaje vaticannews.va.

Widzimy, jak rodziny przenoszą się z jednej katastrofy do drugiej, uciekając przed niebezpieczeństwem w Sudanie, tylko po to, by znaleźć się dramatycznym położeniu w Sudanie Południowym – powiedziała Mary Ellen McGroarty, dyrektor krajowy WFP w Sudanie Południowym.

vaticannews.va

fot. YT/africanews

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net