Krzyże wrócą do sądów w Brazylii

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Krajowa Rada Sprawiedliwości uznała, iż krzyże usunięte kilka lat temu z sal sądowych w stanie Rio Grande powrócą na swoje miejsce. Krucyfiksy zdjęto na żądanie organizacji neofeministycznych i lesbijskich.

W 2012 r. na wniosek grup antychrześcijańskich Wyższa Rada Sądownicza Rio Grande zadecydowała, że krzyże muszą zniknąć z sal sądowych, ponieważ łamią „neutralność światopoglądową”. Zdjęcia krucyfiksów domagały się m.in. Światowy Ruch Kobiet, Grupa na Rzecz Wolnej Orientacji Seksualnej oraz Brazylijska Liga Lesbijek. Brazylijscy katolicy odwołali się od wyrok – jak się okazało, skutecznie. Krajowa Rada Sprawiedliwości nakazała przywrócić krzyże.

Symbole religijne są także znakami kultury, utożsamiającymi równocześnie tradycje i wartości konkretnej kultury czy cywilizacji. W tym znaczeniu, krzyż staje się równocześnie symbolem religijnym i kulturowym, będącym jednym z najważniejszych filarów naszej cywilizacji” – motywował powrót krzyży Emmanoel Campelo z Krajowej Rady Sprawiedliwości.  „Staje się oczywistym, że aby sprostać żądaniu usunięcia symboli religijnych argumentując, że państwo jest laickie, byłoby koniecznym usunięcie również z wszystkich świąt religijnych z kalendarza, symboli narodowych, dokonać zmiany nazw miast a także zmodyfikować preambułę konstytucji federalnej” – czytamy dalej w dokumencie, który tłumaczy, czemu krzyże powinny wrócić na swoje miejsce. Campelo przekonywał również, iż postać Jezusa ukrzyżowanego ma wymiar kulturowy związany z sądownictwem, ponieważ Jego proces był przykładem niesprawiedliwie oskarżonego.

Większość Brazylijczyków deklaruje się jako chrześcijanie, z czego 63 proc. stanowią rzymscy katolicy.

MGOT/pch24.pl, radiovaticana.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net