Leon XIII zasiada na tronie Piotrowym

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

20 lutego 1878 roku Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci został wybrany ziemskim namiestnikiem Kościoła. Stał się znany światu jako papież Leon XIII. Zasłynął jako twórca katolickiej nauki społecznej i wielki przeciwnik socjalizmu.

Urodził się 2 marca 1810 roku. Pochodził z zubożałej rodziny szlacheckiej, która jednak szczyciła się cały czas pięknymi tradycjami. Gioacchino naukę pobierał u jezuitów. Później uzyskał doktorat z teologii oraz obojga praw. 31 grudnia 1837 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Dzisiaj mija 138 lat od wyboru Gioachhina na papieża przez konklawe. Ukoronowany został 3 marca 1878 roku w Bazylice Watykańskiej.

Podobnie jak jego poprzednik, papież Pius IX, Leon XIII potępiał wyraźnie masonerię, socjalizm i nihilizm. W 1893 roku ustanowił uroczystość Świętej Rodziny.

15 maja 1891 roku wydana została jego encyklika „Rerum novarum” (łac. „Rzeczy nowe”), która jest początkiem katolickiej nauki społecznej. Potępił w niej socjalizm jako antychrześcijański, opowiedział się jednak za uczciwą płacą, prawami robotników i związkami zawodowymi. Z tego powodu okrzyknięty został „papieżem robotników”.

Zmarł 20 lipca 1903 roku. Pochowany jest na Lateranie.

CWIK/Wiki, Leon XIII, „Rerum Novarum”

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net