19 maja 2024
Wiadomości

Libia. Ponad 5,3 tys. ofiar śmiertelnych i 10 tys. zaginionych po powodzi

Tylko w miejscowości Derna stwierdzono śmierć ponad 5,3 tys. osób oraz 10 tys. zaginięć w wyniku powodzi, która przeszła w wyniku pęknięcia dwóch tam na terytorium formalnie należącego do Libii.

– Około 5300 osób zginęło, a 10 000 uważa się za zaginione w wyniku powodzi w nadmorskim mieście Derna na wschodzie Libii. Według lokalnych władz zmyte zostały całe dzielnice miasta – podało rmf24.pl.

Tamer Ramadan, szef libijskiej misji Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca powiedział, że „liczba ofiar jest ogromna”. Rzecznik służby ratunkowej należącej do rządu w Trypolisie Osama Ali poinformował zaś, że szpitale są pozamykane, zaś kostnice przepełnione.

Zwłoki są obecnie pozostawiane na chodnikach, by ludzie tam mogli identyfikować swoich bliskich. Potem ciała mają być pochowane w zbiorowych mogiłach.

– Libia nie była przygotowana na taką katastrofę. Nigdy wcześniej nie byliśmy świadkami czegoś takiego – powiedział Ali.

Przez północno-wschodnią Libię przeszedł potężny deszcz. W ubiegłym tygodniu front bardzo niskiego ciśnienia przeszedł przez Grecję, zaś na Morzu Śródziemnym przekształcił się w cyklon.

Deszcze spowodowały przerwanie tam w Dernie na rzece Wadi Derna. W efekcie powstały wielkie lawiny błotne, które zniszczyły mosty, porywały ludzi i uszkadzały budynki.

Agencja ds. migracji ONZ przekazała, że obecnie bez dachu nad głową znalazło się około 30 tys. osób.

Pomoc dla ofiar organizują obecnie Polska Misja Medyczna i Polski Czerwony Krzyż. PMM można wesprzeć TUTAJ. Z kolei PCK informacje o sposobie przekazania pomocy opublikowało na Facebooku TUTAJ.

rmf24.pl / kontrrewolucja.net / facebook.com / pmm.org.pl

fot. YT/Guardian News

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net