10 czerwca 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Listy do Franciszka

Katolicy z całego świata podpisują list do Papieża Franciszka, prosząc go o głos wyjaśniający zamęt powstały po ostatnim Synodzie. „Słowo Ojca Świętego zapobiegłoby rozmywaniu nauczania Jezusa Chrystusa i rozproszyło ciemności przesłaniające przyszłość naszych dzieci” – czytamy w umieszczonym na stronie internetowej liście.

Październik 2014

4 miesiące temu sprawy o których dyskutowano na Synodzie Biskupów, jak nigdy budziły ogromne zainteresowanie mediów z wielu krajów. Większość dziennikarzy oczekiwała rewolucji, która dokona się w nauce Kościoła Katolickiego, wywrócenia do góry nogami podstawowych prawd i dogmatów Chrześcijaństwa. A wszystko to za sprawą głównego tematu jakim na Synodzie miała być rodzina, a dokładniej wyzwania duszpasterskie w kontekście nowej ewangelizacji.

Jednak skomplikowane sprawy związane z sytuacją rodzin w Afryce czy Azji (np. kwestia małżeństw mieszanych) były wspomniane przez media sporadycznie. Spośród 62 punktów dokumentu na podstawie którego obradował Synod, w mediach głównym tematem okazały się związki homoseksualne oraz możliwość przyjmowania komunii świętej przez osoby żyjące w związkach niesakramentalnych.

Niepokój wśród wielu katolików, budziły głosy niektórych kardynałów (Kasper, Marx) które zostały odebrane jako podważenie dogmatu o nierozerwalności małżeństwa i jako dowód liberalizacji sporej części duchownych katolickich.

O tym się nie mówi

Dyskusje o komunii świętej dla rozwodników lub o związkach homoseksualnych były jednak omawiane w szerszym kontekście niż ten, który prezentowano. Pytania postawione w czasie obrad synodalnych dotyczyły towarzyszenia osobom świeckim w różnych sytuacjach życiowych. Akcent padał na godność osobową każdego człowieka i jego wybory, podkreślając przy tym niemożność zmiany katolickiej wizji człowieka i rodziny, opartej na Biblii i doświadczeniu tradycji Kościoła.

Za małżeństwo w świetle tej nauki zostaje uznany wyłącznie związek kobiety i mężczyzny, przez co odrzucono możliwość błogosławieństwa par homoseksualnych. Zachowano przy tym należny dla każdego człowieka szacunek.

Ważna jest też zgodność biskupów w stosunku do udostępniania pomocy trybunałów kościelnych, aby pary którym przysługuje prawo do unieważnienia małżeństwa mogły z tego skorzystać.

Październik 2015

Wydarzenia z Synodu budzą jednak obawy w związku z przyszłymi obradami Synodu zwyczajnego. Te dwanaście miesięcy przerwy między Synodami są czasem refleksji nad ustaleniami z października 2014 roku oraz obserwacji stanowiska papieża. Z tego też powodu katolicy z całego świata łączą się w apelu do Franciszka. Proszą go o rozwianie ich niepokoju i wątpliwości, których doświadczyli w związku z niejasnymi wypowiedziami duchownych katolickich.

Sygnatariusze listu piszą: „Nasze obawy wynikają z doświadczeń całych dekad rewolucji seksualnej  promowanej przez sojusz potężnych organizacji, sił politycznych oraz mediów, które ustawicznie działają przeciwko samej istocie małżeństwa jako podstawowej komórki społecznej. (…) Wobec tego ideologicznego porozumienia wspomnianych sił, katolicka nauka o Szóstym Przykazaniu, będąca Prawem Bożym, jaśnieje niczym światło latarni morskiej pośród zalewu hedonistycznej propagandy. (…) Błagamy Cię, Ojcze Święty, o takie słowo! Czynimy to z sercem przepełnionym oddaniem dla Waszej Świątobliwości oraz dla wszystkiego, co Wasza Świątobliwość reprezentuje. Mamy pewność, że słowo Biskupa Rzymu nigdy nie rozdzieli duszpasterskiej praktyki od nauki ustanowionej przez Jezusa Chrystusa i Jego namiestników, bowiem to tylko powiększyłoby panujący chaos.

Apel w całości można przeczytać na stronie internetowej www.ratujmyrodzine.pl. Dotychczas podpisało go 49 tys. osób. Wśród nich są m. in.  kard. Raymond Burke, abp. Wolfgan Haas i bp. Atanazy Schneider.

Matt/ratujmyrodzine.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net