Litwa: Matura z komunistami. Polacy dyskryminowani

Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Na Litwie opublikowano wyniku egzaminu maturalnego z języka litewskiego, do którego podeszła m.in. polska młodzież. Forma egzaminu wzbudza wiele kontrowersji. Polacy byli zmuszeni do zdawania języka litewskiego jako „języka ojczystego”. W arkuszach egzaminacyjnych pojawiło się także wielu komunistycznych autorów.

Egzamin z „języka ojczystego” na Litwie musieli zdawać przedstawiciele wszystkich mniejszości, w tym Polacy, Żydzi i Białorusini. Szanse na osiągnięcie dobrego wyniku z matury w stosunku do młodzieży litewskiej były dla tych narodowości zdecydowanie mniejsze. Jeszcze kilka lat temu był to „język państwowy”, a egzamin sprawdzał wiedzę językową, a nie kulturową. W 2012 roku Polacy protestowali przeciw takim zmianom na Litwie. Powstało nawet pogotowie strajkowe.

Zmiany w formule egzaminu odbiły się na wynikach. Gorsze stopnie zmniejszają także szansę wszystkich mniejszości dostania się na uczelnie wyższe. Mimo obowiązku zdawania na maturze języka litewskiego, Polacy z potrzeby serca zdają także język polski.

Wiele kontrowersji wzbudza także dobór autorów, których teksty są opracowywane podczas egzaminu. Wśród obowiązkowych lektur znajdują się pozycje komunistów. W tym roku pojawił się tekst zwolennika wprowadzenia na Litwie konstytucji stalinowskiej, Vincasa Mykolaitisa-Putinasa. Rok temu maturzyści musieli pisać o Salomeji Neris porównywanej do Wandy Wasilewskiej.

Mas/Pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.