3 marca 2024
Wiadomości

Litewski alfabet w polskich nazwiskach

Polskie nazwiska nie mogą być zapisywane inaczej, jak literami litewskiego alfabetu. Na prośbę Sejmowego Komitetu Prawa i Praworządności, taki wniosek w sprawie o oryginalnej pisowni nazwisk został przedstawiony przez Państwową Komisję Języka Litewskiego. 

Tak jak w ubiegłym roku, wniosek rozpatrujący kwestię oryginalnej pisowni  nazwisk stwierdza: „Imiona i nazwiska obywateli Republiki Litewskiej mają być zapisywane literami, które zawiera alfabet litewski. Wyjątki stawią osoby, którym nadano litewskie obywatelstwo, a także małżeństwa zwarte z obcokrajowcami  i ich dzieci.”

Inaczej ma się sprawa np. nazwisk Polaków mieszkających na Litwie. Według komisji, powinni oni zachować obowiązującą pisownię poprzez stosowanie liter alfabetu litewskiego. – Decyzja komisji nie oznacza jeszcze weta na przyjęcie projektu ustawy o pisowni nazwisk – stwierdził poseł Julius Sabatauskas, przewodniczący sejmowego komitetu.

W niedalekiej przyszłości sejmowa komisja podejmie decyzję w sprawie projektu ustawy o pisowni nazwisk i  zapozna się z wnioskami komisji językowej. Należy podkreślić, że to nie pierwszy przypadek dyskryminacji Polaków na Litwie. Już w czerwcu tego roku na terenie Litwy próbowano zlikwidować kilkanaście szkół średnich, w których mniejszość polska mogła uczyć się języka polskiego.

Joan/pch24.pl, kresy24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net