19 czerwca 2024
Wiadomości

Wielka Histeria w Chinach przez kolejne pięć lat? W kraju rośnie niezadowolenie, władza dociska mieszkańcom śrubę i cenzuruje swój Internet

Chińscy cenzorzy usunęli z sieci burzliwą dyskusję dotyczącą wypowiedzi sekretarza partii rządzącej w Pekinie Caia Qi. Sugerował on, że Wielka Histeria – w tym zakaz wjazdu dla turystów, ograniczenia podróży oraz masowe testy – pozostaną w tym kraju przez najbliższe pięć lat.

Organ prasowy Komunistycznej Partii Chin w Pekinie, dziennik „Beijing Ribao”, cytowany przez CNN miał przekazać wczoraj wypowiedź Caia.

– Przez nadchodzące pięć lat Pekin będzie stanowczo stosował środki kontroli pandemii i utrzymywał politykę zero covid, by zapobiec przywlekaniu infekcji z zagranicy i ponownemu wzrostowi zakażeń w kraju – miał powiedzieć Cai Qi.

Gazeta usunęła później ze strony fragment wypowiedzi o tychże pięciu latach. Jak przekonywano, był to „błąd edycyjny”.

– Do tego czasu zapowiedź wywołała już jednak burzliwą dyskusję w chińskich mediach społecznościowych – podało CNN.

W chińskim Internecie rozpoczęła się burza. Internauci pisali o „uciekaniu z Chin”. Jeden z użytkowników, cytowany przez brytyjski „Guardian” napisał, że „ostatecznym celem walki z epidemią jest powrót do normalnego życia, a wygląda na to, że wszyscy o tym zapomnieli”.

Co ciekawe, CNN podało także, że przytoczona wypowiedź Qi w pierwotnej wersji miała być „myląca”, ale szef pekińskiego oddziału partii mówił o pięciu latach utrzymania surowej dyscypliny w kwestii Covid-19.

Większość państw świata złagodziła niemal do zera wielkohisteryczne restrykcje, choć w niektórych państwach nadal obowiązują absurdalne przepisy, np. nakaz noszenia maski w komunikacji publicznej, pomimo letnich upałów. W Chinach natomiast przy wykryciu jednego przypadku zamyka się całe miasta.

Od końca marca do początku obecnego miesiąca zamknięty był Szanghaj. W mieście tym, które posiada jeden z najważniejszych dla światowego handlu portów, żyje około 25 milionów ludzi. W międzyczasie pojawiły się doniesienia o brakach żywności oraz ograniczonym dostępie do opieki medycznej, choć to drugie było powszechne na współczesnym Zachodzie.

Władza natomiast usuwała z chińskiego Internetu wyrazy krytyki społecznej.

pch24.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net