Lublinianie przeciwko honorowaniu UPA

Z inicjatywy obywatelskiej w Lublinie powstała akcja mająca za cel zmianę nazwy skweru miejskiego, który honoruje antypolskiego poetę. Zamiast „Skweru Tarasa Szewczenki”, mieszkańcy chcą wspomnienia „Sprawiedliwych Ukraińców”, którzy ratowali Polaków przed rzezią ze strony band ukraińskich nacjonalistów.

foto: Zdzisław Koguciuk (nadesłane)
foto: Zdzisław Koguciuk (nadesłane)

Panowie Zdzisław Koguciuk, Stefan Wiechnik oraz Jan Szumiło postanowili upomnieć się o pamięć ofiar Wołynia oraz także tych nielicznych Ukraińców, którzy postawili wyżej człowieczeństwo niż ideologię. Chcą zmiany antypolskiej nazwy Skweru Tarasa Szewczenki na bardziej godną.

Taras Szewczenko był poetą, który mocno sympatyzował z antypolskimi środowiskami. W swojej twórczości w wyjątkowo pogardliwy sposób wyrażał się o Polakach.

„Jak okuje w złoto całą,/ Jak dolę zdobędzie,/ Jak to Lachów Hajdamacy/ Wyrżną w Ukrainie” – przytaczają poezję Szewczenki w uzasadnieniu inicjatywy zwolennicy zmiany nazwy. Wyjaśniają również, kim wspomniani Hajdamacy byli. „Hajdamacy ( ukr. гайдaмаки), lp. hajdamaka (z tureckiego hajdmak – rabować, grabić, ścigać, pędzić) – uczestnicy zbrojnych napadów rozbójniczych na terytorium Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII wieku. Wywodzili się ze zbiegłego ukraińskiego chłopstwa, zubożałych mieszczan i Kozaków zaporoskich, łączyła ich wspólna profesja – na co dzień działali w luźnych grupach trudniących się rozbojem i napadami. Hajdamaków od zwykłych bandytów różnił fakt, że ucieleśniali społeczny protest ukraińskich chłopów przeciwko wyzyskowi panów” – czytamy we wniosku do Przewodniczącego Rady Miasta Lublin.

To nie jedyny przypadek takiej „twórczości” uhonorowanego w 2012 roku przez władze miasta Ukraińca. „Ach, to Hajdamacy! Na gwałt Ukrainy/ Orły naleciały: one to rozniosą/ Lachom, Żydom kary;/ Oni — Hajdamacy —/ Za krew i pożary/ Piekłem im odpłacą” – czytamy w przykładowej twórczości Szewczenki. „I jak my z nożami,/ Z nożami świętymi,/ I z ojcem Maksymem/ W tę noc pohulamy,/ Lachów pohajdamy,/ I tak pohulamy,/ By piekło się śmiało” – napisał upowski wieszcz.

Łącznie podano 14 podobnych przykładów z twórczości Szewczenki, w której obraża się Polaków i grozi im śmiercią.

– Człowieka, który z taką pogardą odnosi się do Polaków i szczuje na Polaków, mamy wywyższać, nadając jego imieniem nazwę skweru w naszym mieście? Jest wielu mieszkańców Lublina, którzy zasłużyli się dla naszego miasta i nie doczekali się skweru ani placu. Tymczasem Szewczenko, który bluźni Polakom, ma swój własny skwer – zauważa w rozmowie z Kontrrewolucją pan Zdzisław Koguciuk, mieszkaniec Lublina i jeden z przedstawicieli wnioskodawców.

Wnoszący o zmianę nazwy poprzez swoją propozycję chcą także oddać sprawiedliwość tym nielicznym Ukraińcom, którzy pomogli Polakom przetrwać barbarzyńską rzeź z rąk UPA. – To są ci Ukraińcy, którzy mieli odwagę – wobec fali zła, zbrodni i terroru, który ogarnął te ziemie – oni mieli odwagę bronić i ukrywać Polaków oraz oszukiwać banderowców. Mówili nawet, że ci, których ukrywali, to nie są Polacy. Dawali polskim uchodźcom chleb. Sprawiedliwi Ukraińcy to ci, którzy nie dali się opanować banderowskiemu szaleństwu i wykazali się człowieczeństwem. – powiedział naszemu portalowi pan Koguciuk. – Państwo żydowskie daje z wielkim splendorem wyróżnienie Sprawiedliwych wśród narodów a państwo polskie  milczy, o takich sprawiedliwych którzy byli w historii naszej ojczyzny. Nie wolno milczeć – podsumował pan Zdzisław Koguciuk.

W uzasadnieniu uchwały o nazwaniu w 2012 roku skweru imieniem Szewczenki pisano, że ukraiński poeta był dla Ukraińców „wielkim autorytetem moralnym, postacią niezwykle ważną i zasłużoną” oraz że „w swojej twórczości z głębokim szacunkiem i przyjaźnią odnosił się do narodu polskiego”. W uzasadnieniu do wniosku o zmianę nazwy, inicjatorzy akcji przypominają, że Prezydent Miasta Lublin złożył podpis pod takim właśnie opisem Szewczenki.

CWIK/Kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.