Lugola może zaszkodzić pewnym osobom. Lepiej nie brać jej „profilaktycznie”

– Trzeba jednak pamiętać, że przyjmowanie preparatu z jodem dla niektórych osób może być szkodliwe dla zdrowia – alarmuje zastępca dyrektora Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie Paweł Lipiński. To efekt paniki zasianej przez wielkie media, z wyjątkowo mocnym udziałem utrzymywanej pod przymusem z naszych podatków telewizji rządowej. Stacja opisała walki o Zaporoże, gdzie znajduje się także elektrownia atomowa, „atakiem nuklearnym Putina”. W efekcie zauważono dziś znacznie większe zainteresowanie płynem Lugola.

Już początek Wielkiej Histerii pokazał, że społeczeństwo łatwo wprowadzić w stan ogólnej paniki. Polacy nie są żadnym wyjątkiem od tej reguły. W razie nawały informacyjnej, tłum reaguje panicznie i podejmuje niepotrzebne, często głupie działania.

Gdy wielkie media informowały o możliwej pandemii koronawirusa dwa lata temu, Polacy masowo ruszyli do sklepów. Wielu z nas pamięta braki na półkach, których starsze osoby nie widziały zapewne od czasu PRL-u. Szczególnie zwracano uwagę na wykupienie makaronów i papieru toaletowego.

Gdy Rosja najechała na Ukrainę, wielu Polaków ruszyło na stacje paliwowe, lejąc paliwo do kanistrów, jakby to nas zaatakowano. Teraz zaś pojawiła się panika w związku z walkami w Zaporożu, gdzie znajduje się także elektrownia atomowa. Jak informowaliśmy, TVP Info puściło na pasku komunikat o rzekomym „nuklearnym ataku Putina”. Jak wiadomo, pożar elektrowni nie objął reaktorów, a poziom promieniowania się nie zwiększył.

Lugola może zaszkodzić

Jednak dało się zauważyć zdecydowane większe zainteresowanie środkami mającymi uchronić przed śmiertelnym skutkiem promieniowania. Zastępca dyrektora Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie Paweł Lipiński w rozmowie z PAP ostrzegł przed niepotrzebnym stosowaniem płynu Lugola, czyli wodnym roztworem jodu.

Jak wyjaśnił, preparat ten blokuje wchłanianie jodu przez tarczycę. Narząd ten nie rozróżnia, czy jod jest promieniotwórczy czy pierwiastkowy, więc można nasycić go tym drugim, co zapobiegnie wchłanianiu jodu promieniotwórczego.

– Trzeba jednak pamiętać, że przyjmowanie preparatu z jodem dla niektórych osób może być szkodliwe dla zdrowia. Dotyczy to szczególnie tych osób, które mają jakieś zaburzenia funkcjonowania tarczycy – ostrzegł Lipiński.

Portal nczas.com wspomina, że w PRL w 1986 roku ludziom niepotrzebnie podawano płyn Lugola. Decyzję podjęło wówczas Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej.

nczas.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net