10 kwietnia 2024
Wiadomości

Luksemburg żąda wyrzucenia Węgrów z UE

foto: Estonian Foreign Ministry, licencja CC BY 2.0 via Wikimedia Commons
foto: Estonian Foreign Ministry, licencja CC BY 2.0 via Wikimedia Commons

Węgrzy nieustannie poddawani są krytyce ze strony eurokratów. Szef dyplomacji Luksemburga Jean Asselborn w wywiadzie z dzisiejszego wydania „Die Welt” przedstawił postulat co najmniej czasowego wyłączenia Węgier z członkostwa w Unii Europejskiej. Wszystko za sprawą polityki prowadzonej przez Wiktora Orbana.

Powodem, dla którego – zdaniem szefa luksemburskiego MSZ – powinno się wykluczyć Węgry z Unii, jest polityka prowadzona przez rządzącą krajem partię Fidesz. – Kto jak Węgry buduje płoty przeciwko uchodźcom lub narusza wolność prasy i niezależność wymiaru sprawiedliwości, ten powinien zostać czasowo, a w razie konieczności na stałe wykluczony z UE – stwierdził Asselborn. Chodzi o zamknięcie przez Budapeszt szlaku bałkańskiego, którym imigranci z Bliskiego Wschodu podążali do Europy Zachodniej. Szef luksemburskiego MSZ zaznaczył, iż wykluczenie państwa Orbana jest jedyną możliwością utrzymania spójności Unii oraz promowanych przez nią „wartości”. Nie wiadomo jednak czy taka decyzja byłaby karą, czy nagrodą dla Węgrów.

 – Płot, jaki budują Węgry dla zatrzymania uchodźców, staje się coraz dłuższy, wyższy i niebezpieczniejszy. Węgry nie są już daleko od rozkazu strzelania do uchodźców – dramatyzował Asselborn. Jego zdaniem, gdyby kraj ten ubiegał się obecnie o członkostwo w UE, nie miałby żadnych szans na przyjęcie.  – Takie typy jak Orban sprawiły, że UE postrzegana jest w świecie jako unia, która na zewnątrz aspiruje do obrony wartości, ale nie jest już zdolna zadbać o te wartości także wewnątrz. I to w kraju, z którego w 1956 roku setki tysięcy ludzi zbiegły przed Sowietami do Europy – podkreślił minister spraw zagranicznych Luksemburga.

Szef węgierskiego MSZ, Peter Szijjarto, uważa że jego odpowiednik z Luksemburga jest postacią niepoważną, zarozumiałą i sfrustrowaną. Węgier ocenił, iż szef luksemburskiej dyplomacji pracuje nad zniszczeniem europejskiej kultury i bezpieczeństwa w Unii Europejskiej.

Agresywną wypowiedź Luksemburczyka negatywnie ocenili także inni szefowie dyplomacji krajów UE.

W piątek przedstawiciele 27 państw Unii, z wyłączeniem Wielkiej Brytanii, spotkają się na nieformalnym szczycie w Bratysławie. Tematem rozmów będzie przyszłość UE po Brexicie.

Maj/wpolityce.pl, pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net