„Łupaszka” pochowany na Powązkach

foto: twitter.com/mon_pl
foto: twitter.com/mon_pl

Dzisiaj w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym Powązki pochowano jednego z Niezłomnych. „Łupaszka” (Zygmunt Szendzielarz) był majorem AK (pośmiertnie w tym roku awansowano go do stopnia podpułkownika). W czasie II wojny światowej walczył z nazistowskimi Niemcami, potem zaś z komunistami. Po schwytaniu przez sowieckie władze na terenach Polski urządzono proces pokazowy i skazano „Łupaszkę” na śmierć.

W Mszy świętej uczestniczył tłum ludzi. Odprawiał ją bp polowy WP, gen. Józef Guzdek. – Dla Polski jedna wojna się nie zakończyła. (…) Polacy wolność i niezawisłość umiłowali nade wszystko. Jednym z nich był pułkownik Łupaszka – mówi biskup. Kapłan przypomniał też słowa Niezłomnego. – My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości – mówił biskup Guzdek.

Ubiegłej nocy w kościele św. Krzyża czuwano przy trumnie z doczesnymi szczątkami Łupaszki.

Szczątki Zygmunta Szendzielarza odkryte i ekshumowane zostały w 2013 roku na „Łączce”. W Mszy św. żałobnej, po której pochowano bohatera, brali udział m.in. prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele rządu. Koszta związane z budową nagrobka oraz pogrzebem wzięło na siebie Ministerstwo Obrony Narodowej.

CWIK/gazeta.pl, niezalezna.pl, pch24.pl, Wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.