„Łupaszka” spocznie na Powązkach

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Szczątki słynnego dowódcy Żołnierzy Wyklętych zostaną uroczyście pochowane na warszawskich Powązkach. Major Szendzielarz, ps. „Łupaszka”, został stracony przez komunistyczne władze w 1951 r.

Pochodzący z Kresów Zygmunt Szendzielarz uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r., następnie działał w Armii Krajowej. Dowodził m.in. słynną 5 Brygadą AK. Po zakończeniu II wojny światowej nie złożył broni, lecz walczył jako dowódca Żołnierzy Wyklętych. Swój pseudonim przybrał na cześć innego wielkiego Polaka – zagończyka, ppłk. Jerzego Dąbrowskiego. Skazany przez sędziego Mieczysława Widaja na „wielokrotną karę śmierci” zginął z rąk komunistycznych oprawców w 1951 r. Przez ponad 60 lat szczątki bohatera spoczywały w nieznanym miejscu.

Dopiero prace ekshumacyjne na tzw. Łączce umożliwiły odnalezienie w 2013 r. szczątków „Łupaszki”. Nie ustalono jeszcze, kiedy odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Wiadomo, że major Szendzielarz zostanie pochowany na Powązkach.  – Uroczystość rozpocznie się Mszą św., a następnie w kondukcie żałobnym, który miałby przejść ulicami Warszawy i być patriotyczną manifestacją, trumna ze szczątkami mjr. Szendzielarza „Łupaszki”, zostanie przewieziona na Wojskowe Powązki. Tam odbędzie się ceremonia pogrzebowa – poinformował Wojciech Łuczak z Fundacji Niezłomni, która nosi imię „Łupaszki”. – Trasa przemarszu konduktu jest jeszcze ustalana. Będzie ona miała ok. 2 kilometrów – dodaje prezes Fundacji.

MGOT/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.