2 grudnia 2023
Wiadomości

Macedonia: imigranci wywołują zamieszki pod granicą

W dniu ogłoszenia stanu wyjątkowego w Macedonii setki imigrantów muzułmańskich starło się z policją. Wszystko odbyło się na granicy grecko-macedońskiej. Przy pomocy wozów opancerzonych i gazu łzawiącego oraz granatów hukowych, macedońskie służby próbowały powstrzymać nielegalnych imigrantów.

W sobotę tłum muzułmanów natarł na macedońskie służby porządkowe. Islamiści domagali się azylu. Służby, by zabezpieczyć się przed nielegalnymi imigracjami, rozciągnęło drut kolczasty wokoło torów kolejowych oraz zamknęło przejście opancerzonymi wozami.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, niektórzy imigranci będę mogli przejść przez granice Macedonii pod pewnymi warunkami. „Ograniczona liczba nielegalnych imigrantów ze szczególnych grup ryzyka może wkroczyć do Macedonii i zostanie jej przyznana opieka medyczna w miarę możliwości państwa” – brzmi komunikat resortu.

Po wydaniu oświadczenia, kilkadziesiąt osób mogło przekroczyć granicę, głównie rodzice z dziećmi i kobiety w ciąży. Wielu imigrantów burzyło się, że tylko wybrani mogą dostać się do Macedonii co doprowadziło do zamieszek wśród muzułmanów. W wyniku walki z siłami porządkowymi kilku z nich zostało rannych.

– Nikt się o nas nie troszczy. Siedzimy tu, śpimy – nie ma jedzenia, nie ma wody, nie ma nic – skarżył się na brak opieki ze strony Macedonii jeden z imigrantów w wywiadzie przeprowadzonym przez „The Guardian”. – Nie wiem, dlaczego nam to robią – żali się Mohammad Wahid z Iraku. – Nie mam paszportu ani żadnego dowodu tożsamości. Nie mogę wrócić i nie ma dokąd się udać. Zostanę tu do końca – grozi mężczyzna.

Joan/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net