24 maja 2024
WiadomościWojskowość

Macierewicz zwiększa polską armię

foto: włodi, licencja CC BY SA 2.0 via Flickr.com
foto: włodi, licencja CC BY SA 2.0 via Flickr.com

Antoni Macierewicz i jego zastępca Bartosz Kownacki ogłosili, że Ministerstwo Obrony Narodowej będzie pracowało nad zwiększeniem liczebności polskiej armii.  Obecnie Polska ma jeden z najniższych wskaźników opisujących liczbę żołnierzy na mieszkańca kraju.

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki poinformował, że w skład nowej armii będą wliczone także dwudziestotysięczne Siły Rezerwowe. – To, co dzisiaj można zrobić, to chociażby sięgnąć po żołnierzy służby kontraktowej, którzy ze względu na dwunastoletnią służbę odchodzili lub nie były przedłużone ich kontrakty. Można ich wykorzystać. To są ludzie świetnie wyszkoleni, przygotowani, często po misjach zagranicznych – podkreślił Kownacki.

Antoni Macierewicz przyznał, że pomimo zawartych przez Polskę sojuszy, w pierwszej kolejności trzeba dbać o własną sytuację militarną. – Mam pełną świadomość tego, jak ważne są sojusze i jak olbrzymią rolę odgrywają w stabilizacji i pomocy w kształtowaniu obrony naszego państwa i jego bezpieczeństwa – zaznaczył Macierewicz. –  Ale rzeczywistą gwarancję, rzeczywiste źródło siły, rzeczywistą pewność może mieć tylko ten naród i to państwo, które potrafi obronić się samo. Wtedy można liczyć na swoich sojuszników, na efektywną pomoc – dodał minister. Podkreślił także, że usprawnianie polskiej obrony nie wyklucza współpracy z innymi krajami, zwłaszcza z USA. – Nie mamy złudzeń, są takie dziedziny, w których bardzo długo będziemy szukali rozwiązań poza granicami Polski, we współpracy z naszymi sojusznikami, zwłaszcza Amerykanami. Amerykanie są w tych kwestiach najbardziej posunięci, mają najlepsze rozwiązania – ocenił Macierewicz.

Szef MON również zabrał głos w sprawie wielkości polskiej armii, choć operował nieco innymi liczbami. – Są plany zwiększenia sił zbrojnych w czasie pokoju. Decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte, ale bierzemy bardzo poważnie pod uwagę konieczność rozszerzenia, zwiększenia sił zbrojnych w czasie pokoju, być może nawet na ponad 130-140 tys. żołnierzy – poinformował szef MON.

Mas/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net