18 maja 2024
Wiadomości

Małpia ospa. Od jutra obowiązkowa kwarantanna dla chorych i podejrzanych o zakażenie

Od jutra wejdą w życie przepisy, wedle których każda osoba z małpią ospą będzie poddana obowiązkowej kwarantannie. Ponadto do sanepidu trzeba będzie zgłaszać każdy przypadek i podejrzenie zakażenia małpią ospą. Czy to kolejna Wielka Histeria?

W Dzienniku Ustaw opublikowano trzy rozporządzenia ministra pandemii. Ich przedmiotem jest małpia ospa.

Pierwsze rozporządzenie włącza małpią ospę do wykazu chorób zakaźnych. Obejmuje również przepisami o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń oraz chorób zakaźnych.

Drugie rozporządzenie dotyczy rejestracji przypadków. Lekarze będą mieli obowiązek zgłaszania zarówno samej choroby jak również jej podejrzenia czy też zgonu z jej powodu. Trzecie rozporządzenie natomiast zakłada, że osoby, które były narażone na kontakt z wirusem wywołującym tę chorobę oraz osoby podejrzewane (sic!) o zakażenie będą poddane 21-dniowej kwarantannie.

Każde z rozporządzeń wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu. Czyli od jutra.

W uzasadnieniu do rozporządzeń przekonywano, że małpia ospa dotychczas nie występowała w Polsce, stąd nie znajdowała się w wykazie chorób zakaźnych. Małpią ospę wywołuje wirus małpiej ospy.

Epidemie małpiej ospy rejestrowano od lat w Demokratycznej Republice Konga, zaś od 2016 roku również w Sierra Leone, Liberii, Republice Środkowoafrykańskiej i Liberii.

Wirus małpiej ospy ma dwie linie: Zachodnio- i środkowoafrykańską. Ten drugi wariant uchodzi za znacznie groźniejszy. W uzasadnieniu rozporządzenia podkreślono natomiast, że „źródłem obecnych ognisk w Europie” jest wirus linii zachodnioafrykańskiej.

W USA w 2003 roku ogłoszono epidemię zachorowań wśród ludzi z powodu małpiej ospy. Na terenie sześciu stanów orzeczono 35 potwierdzonych, 13 prawdopodobnych i 22 podejrzanych przypadków. Nie było wówczas żadnego zgonu z powodu tej choroby.

gazetaprawna.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net