Małpia ospa. Od jutra obowiązkowa kwarantanna dla chorych i podejrzanych o zakażenie
Od jutra wejdą w życie przepisy, wedle których każda osoba z małpią ospą będzie poddana obowiązkowej kwarantannie. Ponadto do sanepidu trzeba będzie zgłaszać każdy przypadek i podejrzenie zakażenia małpią ospą. Czy to kolejna Wielka Histeria?

W Dzienniku Ustaw opublikowano trzy rozporządzenia ministra pandemii. Ich przedmiotem jest małpia ospa.
Pierwsze rozporządzenie włącza małpią ospę do wykazu chorób zakaźnych. Obejmuje również przepisami o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń oraz chorób zakaźnych.
Drugie rozporządzenie dotyczy rejestracji przypadków. Lekarze będą mieli obowiązek zgłaszania zarówno samej choroby jak również jej podejrzenia czy też zgonu z jej powodu. Trzecie rozporządzenie natomiast zakłada, że osoby, które były narażone na kontakt z wirusem wywołującym tę chorobę oraz osoby podejrzewane (sic!) o zakażenie będą poddane 21-dniowej kwarantannie.
Każde z rozporządzeń wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu. Czyli od jutra.
W uzasadnieniu do rozporządzeń przekonywano, że małpia ospa dotychczas nie występowała w Polsce, stąd nie znajdowała się w wykazie chorób zakaźnych. Małpią ospę wywołuje wirus małpiej ospy.
Epidemie małpiej ospy rejestrowano od lat w Demokratycznej Republice Konga, zaś od 2016 roku również w Sierra Leone, Liberii, Republice Środkowoafrykańskiej i Liberii.
Wirus małpiej ospy ma dwie linie: Zachodnio- i środkowoafrykańską. Ten drugi wariant uchodzi za znacznie groźniejszy. W uzasadnieniu rozporządzenia podkreślono natomiast, że „źródłem obecnych ognisk w Europie” jest wirus linii zachodnioafrykańskiej.
W USA w 2003 roku ogłoszono epidemię zachorowań wśród ludzi z powodu małpiej ospy. Na terenie sześciu stanów orzeczono 35 potwierdzonych, 13 prawdopodobnych i 22 podejrzanych przypadków. Nie było wówczas żadnego zgonu z powodu tej choroby.
gazetaprawna.pl
Przekaż wieści dalej!