17 maja 2024
Wiadomości

Memoriał piętnuje kult Stalina

We wczorajszym komunikacie opublikowanym na stronach Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał, rosyjscy działacze i historycy w sposób krytyczny odnieśli się do przygotowań obchodów siedemdziesięciolecia zakończenia II Wojny Światowej i zwycięstwa nad faszyzmem (w Rosji – 9 maja). Stwierdzili, że upamiętnianie Stalina w tym kontekście jest zupełnie niedopuszczalne.

W oświadczeniu czytamy: „Każdego roku przed 9 maja, a szczególnie w czasie obchodów kolejnych rocznic zwycięstwa w różnych regionach Rosji, w wielu środowiskach, ponawiane są próby stawienia Stalinowi pomników albo co najmniej umieszczania bannerów czy plakatów z jego wizerunkiem. Często są to próby zakamuflowane – postać Stalina nie występuje samodzielnie, lecz w ramach grupy: marszałków, kawalerów Orderu Zwycięstwa czy liderów koalicji antyhitlerowskiej.

Pojawienie się obok Stalina innych postaci historycznych nie zmienia istoty sprawy. Budowa dowolnego obiektu z postacią Stalina jest po prostu bluźnierstwem. Zbrodnie Stalina nie mają odpowiednika w historii Rosji. Ich skala jest taka, że pojawienie się jego wizerunku w jakimkolwiek kontekście jest nie do przyjęcia i musi zostać zakazane przez prawo.

Rzecz nie leży w tym, żeby usunąć z historii postaci Stalina i zakazać o nim mówić, tak jak on sam dążył do zatarcia pamięci o niektórych swoich współpracownikach. Właściwymi miejscami dla dyktatorów są jednak sale muzealne, podręczniki i historyczne monografie – w kontekście oceny ich działań – nie zaś przestrzeń publiczna.

Przypomnijmy: na pomniku tysiąclecia rosyjskiej państwowości postawionym w Nowogrodzie Wielkim w roku 1862, wśród wybitnych rosyjskich postaci historycznych nie ma wizerunku Iwana Groźnego. Pominięto go z uwagi na popełnione przez niego zbrodnie – choć rola tego tyrana w historii Rosji jest powszechnie zauważana.

Istnieją granice, po przekroczeniu których osoba traci prawo do szacunku ze strony społeczeństwa. Z tej przyczyny brak prawnego zakazu w kwestii publicznego gloryfikowania Stalina pokazuje, że państwo nadal nie uznaje konieczności wprowadzenia takich ograniczeń”.

Rosjanie tradycyjnie nie są zgodni w ocenach osoby Stalina. Podziały przebiegają wśród wielu grup społecznych, różniących się wiekiem, statusem materialnym, społecznym czy poziomem wykształcenia.

Mug/www.memo.ru

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net