2 marca 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Metropolita Rennes o pomniku w Ploërmel

„Prawdziwa religia jest nośnikiem pokoju. Ci, którzy celowo usuwają ją z przestrzeni publicznej, mogą prowokować zjawiska ekstremizmu i przemocy. Będziemy tego żałować”. To fragment wywiadu udzielonego przez abpa Rennes Pierre d’Ornellas włoskiej agencji SIR.

Arcybiskup skomentował w ten sposób decyzję sądu administracyjnego w Rennes, który niedawno wydał decyzję o usunięciu ustawionego w 2006 roku pomnika Jana Pawła II w bretońskim Ploërmel. Sąd uznał, że pomnik Papieża narusza konstytucyjną świeckość państwa. Ma również „charakter ostentacyjny” zarówno ze względu na wymiary, jak i lokalizację w przestrzeni miejskiej.

– Obawiam się, że w naszym społeczeństwie niektórzy ludzie mają irracjonalny strach przed religią. Abstrakcyjnie ją dyskredytując, tracą poczucie rzeczywistości – powiedział metropolita. Dodał także, że strach niektórych środowisk przed religią i ograniczanie jej w przestrzeni publicznej powoduje, iż stają się wspólnikami przemocy i terrorystów.
– Oni dokonując potworności, powołują się na imię Boga, ale nigdy nie mówią prawdy o samym Bogu. Bo przecież Bóg nie jest ani straszny, ani gwałtowny, ale jest miłością i czułością. Jest Ojcem wszystkich ludzi. Nie powtarzajmy dziś błędów naszych przodków! Jesteśmy ludźmi pokoju, zdolnymi do poszanowania sumień innych. Tylko szacunek dla sumienia drugiego człowieka i dla publicznego wyrażania swojej religii zagwarantuje nam pokój – podkreślił francuski hierarcha.

Mug/pl.radiovaticana.va

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net