Szyszko: Puszcza Białowieska jest stworzona ręką człowieka

 – Puszcza Białowieska jest stworzona ręką człowieka. Jest dziedzictwem kulturowym miejscowej ludności. […] Gatunki, które zniknęły już z mapy Europy, a znajdują się właśnie w Puszczy, zawdzięczają swoją obecność gospodarczej działalności człowieka – wyjaśniał w radiowej Jedynce minister środowiska Jan Szyszko. 

foto: Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy) , licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy) , licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Minister podkreślił, że wprowadza się w błąd opinię publiczną twierdząc, iż Puszcza jest zjawiskiem czysto naturalnym. – Pozostawienie w rękach natury tego co się dzieje w Puszczy Białowieskiej, skutkuje zmianami w zespołach roślinnych i siedliskach unikatowych w skali światowej – podkreślił Jan Szyszko.

Wczoraj minister poinformował, że w dwóch trzecich nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej zostaną zabezpieczone drzewostany w celu ochronienia ich przed inwazją kornika. Decyzja została podjęta na wniosek leśników. Powoływali się oni na szkody wyrządzone przez tego szkodnika na terenie Puszczy. Przeciwko wyrębowi drzew protestują zieloni: organizacje ekologiczne i część naukowców. Zwolennicy uważają, że to jedyny sposób na ocalenie Puszczy.

 – Zostawiamy jedną trzecią nadleśnictw w stanie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, a pozostała będzie zmierzała w tym kierunku, żeby jak najszybciej zahamować proces destrukcji siedlisk priorytetowych i równocześnie chronić gatunki charakterystyczne dla tych siedlisk – mówił na konferencji prasowej po zakończonej konferencji naukowej „Puszcza Białowieska – mity, fakty i przyszłość” minister środowiska Jan Szyszko.

 – Żadna wycinka Puszczy jako części Parku Narodowego nie następuje, i do tej pory nie wystąpiła też żadna wycinka drzew w części gospodarczej. Jest natomiast problem z częścią gospodarczą, gdzie zanikają siedliska priorytetowe z punktu widzenia „Natury 2000” dla Unii Europejskiej – poinformował minister. – Okazało się, że te piękne drzewostany rosnące na bogatych glebach zamarły, zmieniła się szata roślinna. […] Siedliska priorytetowe tak ważne dla Natury 2000, w tysiącach hektarów zmieniają swój wygląd. Giną i rozpadają się drzewostany. Zamarło kilkaset tysięcy drzew – dodał Jan Szyszko.

Minister stwierdził, że zmiany zachodzące w Puszczy Białowieskiej niosą ze sobą nieocenione i nieodwracalne szkody. – Korniki odegrały ogromną rolę w zamieraniu drzewostanów. Kiedy one zamierają, znika jednocześnie pompa ssąca, która odparowuje wodę z systemów przyrodniczych, co skutkuję zabagnianiem terenów, gdzie później nie ma nic – mówił minister.

Maj/polskieradio.pl, wpolityce.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net