Ministerstwo Spraw Zagranicznych broni UPA

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Robert Winnicki pisał interpelację do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z kultem UPA na Ukrainie. Otrzymał odpowiedź o następującej treści. „W okolicznościach agresji rosyjskiej nie można odmawiać Ukrainie prawa do odwoływania się do przykładów patriotycznych postaw”- odpisał minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

„W wywiadzie dla portalu Kresy.pl, który ukazał się 16 grudnia 2015 roku, Pan minister Witold Waszczykowski powiedział: „Ja aż tak nie dostrzegam gloryfikowania banderyzmu na dzisiejszej Ukrainie. Raptem kilka procent osób w ogóle wie, co to był banderyzm” – czytamy na stronie internetowej Sejmu.

Nacjonalista postanowił zadać w związku z tym kilka pytań. „Czy Pan minister, wygłaszając ten osąd, wiedział o cytowanej m.in. przez ukraiński portal LB.ua wypowiedzi prezydenta Petro Poroszenki z 25 września 2014 roku: Wojownicy UPA to przykład bohaterstwa oraz przykład stosunku do Ukrainy. Takie jest moje zdanie – czy też Pan minister takiej wiedzy wówczas nie posiadał?” – zapytał Winnicki.

„Przedmiotem naszego zainteresowania są także pojawiające się w przestrzeni publicznej wypowiedzi ukraińskich polityków odwołujące się do poszukiwania wzorców w przeszłości, w szczególności w tradycji OUN i UPA. Ze względu na udział wspomnianych formacji w zorganizowanie i przeprowadzenie Zbrodni Wołyńskiej, wszelkie tego typu głosy spotykają się z naszą negatywną oceną, co podnosimy w relacjach ze stroną ukraińską. Informujemy naszych ukraińskich partnerów o nieprzychylnym odbiorze tego typu działań także przez społeczeństwo polskie, dla którego rozdział polsko-ukraińskiej przeszłości z lat II wojny światowej wymaga dokonania ostatecznych ocen” – odpowiedziało MSZ.

Drugie pytanie dotyczyło ustawy, która wynosi do chwały Ukraińską Powstańczą Armię. „Czy Pan minister, wygłaszając ten osąd, wiedział o tym, iż 9 kwietnia 2015 roku parlament Ukrainy przyjął ustawę – O statusie prawnym i uszanowaniu pamięci  uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku -, zgodnie z którą jedną z formacji uznaną za narodowowyzwoleńczą jest Ukraińska Powstańcza Armia czy też Pan minister takiej wiedzy wówczas nie posiadał?” – pisał nacjonalista. Ministerstwo uważało, że zainterweniowało w tej sprawie.

„Po uchwaleniu przez Radę Najwyższą ustawy O statusie prawnym i uczczeniu pamięci uczestników walk o niezależność Ukrainy w XX wieku interweniowaliśmy u władz ukraińskich, wyrażając zaniepokojenie przyjętą ustawą i apelując o zmianę tych zapisów ustawy, zgodnie z którymi statusem bojowników o niepodległość objęte są także osoby popełniające przestępstwa przeciwko ludności cywilnej. Postulujemy usunięcie zapisu wprowadzającego zasadę odpowiedzialności karnej za oceny odchodzące od oficjalnej narracji. Powyższe sprawy podnoszone są na wszelkich możliwych szczeblach spotkań z partnerami ukraińskimi, jak i w ramach mechanizmów dialogu i współpracy polsko-ukraińskiej. Zagadnienie to zostało ostatnio poruszone w rozmowie Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Oksaną Syroid w dn. 24 stycznia br. w Łodzi” – czytamy w odpowiedzi.

MSZ twierdzi też, że negatywny wizerunek UPA powstał przez propagandę rosyjską. „Obecna propaganda rosyjska, przedstawiająca ukraińskich patriotów jako banderowców i faszystów, sprzyja utrwaleniu pozytywnego wizerunku UPA. Nie bez znaczenia jest także fakt, że przyjęcie przez parlament Ukrainy pakietu ustaw historycznych wpisuje się w szerszy proces desowietyzacji i dekomunizacji oraz próby poszukiwania nowej obywatelskiej tożsamości narodowej przez naszego wschodniego sąsiad”– odpowiada Winnickiemu resort.

Winnicki nie omieszkał spytać również o „Koncepcję narodowo-patriotycznego wychowania młodzieży” z 16 czerwca 2015 roku. Zakłada ona że UPA będzie wzorcem patriotycznych postaw dla młodych Ukraińców i Ukrainek.

„W poszukiwaniu wzorów patriotyzmu Ministerstwo Oświaty i Nauki odwołuje się do istniejących – w niespełna 25-letniej historii niepodległej Ukrainy – przykładów patriotycznych postaw zdeterminowanych do obrony ukraińskiej niezależności. Koncepcja została przygotowana w czasie agresji Rosji na terytorium Ukrainy, zagrożenia niepodległości państwa i toczonych działań zbrojnych. W takich okolicznościach nie można odmawiać Ukrainie prawa do odwoływania się do przykładów patriotycznych postaw ze stosunkowo krótkiej historii tego kraju”– czytamy na stronach Sejmu.

MSZ nie odpowiedziało na pytanie odnośnie zakwalifikowania Zbrodni Wołyńskiej jako ludobójstwa. 12 lipca 2013 roku sejm uzgodnił, że nazwą dla zbrodni dokonanej w czasie II wojny światowej na Polakach, w której zginęło 100 tys. obywateli, będzie określane mianem „czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa”. I jak twierdzi resort, zostało to uzgodnione „podsumowaniem prowadzonych wówczas dyskusji”.

Wszystkich odpowiedzi udzielała upoważniona do tego Katarzyna Kacperczyk – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Joan/kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net