MSZ sfinansuje wyprawki szkolne Polakom na Litwie

foto: Freeimages.com
foto: Freeimages.com

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zainteresowało się polskimi uczniami na terytorium Litwy. Jako formę pomocy na początek MSZ proponuje 500 zł na wyprawkę dla dziecka z pierwszej i ostatniej klasy szkoły podstawowej od nowego roku szkolnego. Koszt pomocy ma się zamknąć w 1 mln zł rocznie. Jest to odpowiedź na apel parlamentarzystów o wsparcie polskiej edukacji na Litwie.

– MSZ, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych rodaków na Litwie, rozpoczyna akcję wyprawki dla każdego polskiego ucznia klasy pierwszej i dwunastej. Chcemy, żeby każde polskie dziecko uczęszczające do polskiej szkoły otrzymało wsparcie ze strony państwa polskiego w wysokości 500 złotych – podkreślił Jan Dziedziczak, wiceszef MSZ.

Decyzja MSZ jest odpowiedzią na dezyderat przyjęty przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą, która zwracała uwagę polskiemu ministerstwu spraw zagranicznych na konieczność dialogu ze stroną litewską w sprawie przyszłości polskiego szkolnictwa na Litwie, bądź rozważenia alternatywnej formy wsparcia dla naszych rodaków.

Niestety, problemem dla polskich szkół na terenie Litwy jest niekorzystna ustawa z 2011 roku, która ujednoliciła wymogi co do nauczania języka litewskiego dla szkół litewskich i szkół mniejszości narodowych. Polskie szkoły mają przejść proces akredytacji, jednak już na szczeblu samorządowym ten proces jest hamowany, a apele polskich władz o poszanowanie międzynarodowych umów nie odnoszą skutku. Stąd decyzja MSZ o wsparciu finansowym uczniów. Pierwsze pieniądze mają do nich popłynąć już od 1 września 2016 roku. Wydatek ma oscylować w granicach 1 mln złotych, a pomoc będzie koordynował polski konsulat w Wilnie wraz z organizacją Macierz Polska.

– To co dzieje się z polską oświatą na Litwie, bardzo niepokoi MSZ i polski rząd. Chcemy choćby w ten doraźny sposób ulżyć naszym rodakom, którzy będąc lojalnymi obywatelami Litwy, chcą rozwijać język swojego pochodzenia, chcą mówić po polsku, uczyć się po polsku, poznawać polską historię i geografię. Te środki im w tym pomogą – dodał Dziedziczak.

Skompilowana sytuacja Polaków na Litwie spowodowała, że w polskim Sejmie powstała specjalna podkomisja ds. mniejszości polskiej na Litwie, a jedno z pierwszych jej posiedzeń ma zostać poświęcone szczegółowemu omówieniu polskiej oświaty w tym kraju.

Szy/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net