4 marca 2024
WiadomościWojskowość

Największe manewry NATO

foto:  Artur Zakrzewski, licencja CC BY 2.0 via Flickr.com
foto: Artur Zakrzewski, licencja CC BY 2.0 via Flickr.com

Wczoraj rozpoczęły się największe manewry NATO od czasu zakończenia zimnej wojny. Udział w nich biorą również polscy żołnierze. Największe szkolenie od lat 80 potrwa do połowy września, a udział w nich weźmie około 36 tysięcy żołnierzy. Akcja ta ma za zadanie pokazać rzekomą gotowość USA do pomocy sojusznikom w przypadku rosyjskiej agresji.

Pierwsza część ćwiczeń Swift Response-2015 odbywa się na czarnomorskim wybrzeżu na poligonie w miejscowości Szabła w północnej części Bułgarii. Manewry odbywają tam wojska powietrznodesantowe. wojskowi ćwiczyć będą również we Włoszech i Niemczech, gdzie wkrótce się przeniosą.

Podczas ćwiczeń nie brakuje również naszych żołnierzy. Nie wiemy jednak jaka jest ich liczba. Trwają również rozmowy z władzami państw Litwy, Łotwy i Estonii. Istnieje prawdopodobieństwo, że żołnierze z tych krajów również dołączą na poligon.

Swift Response-2015, to nie pierwsze manewry wojsk Paktu Północnoatlantyckiego na tak szeroką skalę. Po zakończeniu części powietrznodesantowej nastąpi kolejny etap ćwiczeń, w których udział weźmie 36 tyś. żołnierzy.

Działania te mają uspokoić Europę, która słusznie traci zaufanie na otrzymanie amerykańskiej pomocy w przypadku agresji rosyjskiej. Stany Zjednoczone są również zainteresowane zwiększeniem wspólnej współpracy w sojuszu.

Od 21 do 27 sierpnia manewry morskie odbywać będzie również marynarka wojenna Chin i Rosji. Jest to część planu trwającego już od roku 2012 „Morskie Współdziałanie”. W tym roku ma zbyć wykorzystana rekordowa ilość wojsk biorących udział w ćwiczeniach.

Jgral/pch.24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net