NASA potwierdza. Zderzenie z asteroidą pod koniec września

Pod koniec września ma dojść do zderzenia satelity z asteroidą w ramach misji DART. To celowe zderzenie, które ma pomóc w przyszłości chronić ziemię w razie kursu kolizyjnego dużej skały kosmicznej z Ziemią.

NASA prowadzi misję DART (Double Asteroid Redirection Test). W jej ramach w kosmos wysłano statek, który ma uderzyć w asteroidę na wypadek, gdyby stwarzała ona zagrożenie dla naszej planety i w ten sposób zmienić trasę lotu.

DART znajduje się koło planetoidy Didymos. Wokół niej krąży jej naturalny satelita, Dimorphos. Układ ten raczej nie stwarza zagrożenia dla Ziemi. Ma być testowym uderzeniem, aby NASA wiedziała, jak w praktyce wyjdzie próba zmiany trasy lotu planetoidy na wypadek realnego zagrożenia.

Didymos ma około 800 metrów średnicy, zaś jej satelita 160 metrów. Celem DART będzie uderzenie w Dimorphosa z prędkością 24 tys. km/h.

Poza pojazdem, który uderzy w satelitę planetoidy, posłany ma zostać również pojazd LICIACube (Light Italian CubeSat for Imagine Asteroids). Ma wykonać przelot w miejscu kolizji, by zebrać jak najwięcej informacji na temat zderzenia.

NASA potwierdziła, że zderzenie zaplanowano na 26 września. Sonda DART wówczas uderzy w Dimorphosa.

– DART to pierwsza część strategii obrony przed asteroidami NASA, opracowanej we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną w celu ochrony Ziemi przed możliwym uderzeniem „niebezpiecznej asteroidy”. Według NASA istnieje ponad 25 000 obiektów bliskich Ziemi, które potencjalnie mogą jej zagrozić – czytamy na nczas.com.

nczas.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net