17 maja 2024
Wiadomości

Naukowcy przebadali skutki noszenia maski. Pogorszone zdolności myślenia i podejmowania decyzji

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu w Queensland przebadali w czasie Wielkiej Histerii prawie 3 miliony szachistów z kilkunastu państw świata. Badania nie pozostawiają wątpliwości – noszenie masek na twarzy pogorszyły ich zdolność myślenia oraz podejmowania decyzji.

Grupa naukowców przebadała prawie 3 mln szachistów z 18 państw świata. Efekty badania jasno wskazują, że noszenie masek ma negatywny wpływ na zdolność myślenia i podejmowania decyzji.

Naukowcy podkreślają, że badanie jest niezwykle istotne dla osób pracujących intelektualnie.

– Spadek ich poziomu (gry) związany był raczej z niewygodą powodowaną przez maseczki, niż z efektami fizjologicznymi, jednak z czasem ludzie się adaptowali – powiedział dr David Smerdon, autor badania.

Należy podkreślić, że adaptacja trwała średnio sześć godzin. Dopiero po tym czasie badani szachiści osiągali swój optymalny poziom, porównywalny z tym, jaki mieli bez masek na twarzy.

– Wyniki sugerują, że wpływ maseczki może zależeć od jej rodzaju, czasu trwania zadania oraz obciążenia pamięci – powiedział naukowiec.

– To coś, o czym pamiętać powinni przedstawiciele zawodów związanych z nauką, technologią, inżynierią czy matematyką, a także innych specjalności, które wymagają doskonałego działania pamięci roboczej. Obejmuje to więc także tłumaczy, artystów, kelnerów czy nauczycieli – zaznaczył dr Smerdon.

Naukowiec podkreślił, że nie było nic wiadomo o maskach w kwestii działania na zdolności poznawcze.

– Szachy umożliwiły nam taki wgląd, ponieważ wymagają obliczeń, używania pamięci, rozwiązywania problemów i rozpoznawania wzorów. Szeroko posługiwano się już nimi w psychologii, neuronauce oraz ekonomii, aby sprawdzać zmiany w wydolności poznawcze – kontynuował naukowiec.

interia.pl / dziennik.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net