Nie dla łamania Konstytucji!

Jarosław Kaczyński powiedział, że Trybunał Konstytucyjny stał się organem politycznym, który nie reprezentuje wszystkich opcji sejmowych. Według niego, Trybunał Konstytucyjny stał się po ostatnich dwóch kadencjach „partyjna instytucją”.

– Chodzi o to, by skład Trybunału Konstytucyjnego był bardziej zróżnicowany i oddawał różne opcje, jakie występują w naszym społeczeństwie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Nie można się zgodzić na to, by konstytucja była łamana w imię interesów jakiejś grupy, partii czy – można powiedzieć szerzej – establishmentu (…). Chodzi także o to, by skład Trybunału był bardziej zróżnicowany i oddawał różne opcje, jakie występują w naszym społeczeństwie – zaznaczył.

– Kadencje tych, którzy byli dotychczas sędziami Trybunału Konstytucyjnego, nawet te najwcześniej się kończące, kończyły się w momencie, kiedy nowy Sejm był już wybrany, był znany jego skład personalny i jego skład polityczny. Można powiedzieć, że były to decyzje już nie legitymizowane przez wolę suwerena, czyli wolę narodu. W związku z tym te decyzje trzeba było uznać za prawnie bezskuteczne i to właśnie uczyniono – dodał Kaczyński.

– A że to budzi opory – trzeba byłoby się odwołać do kontekstu politycznego całego przedsięwzięcia. Do faktu, że przez osiem lat – a kadencja sędziów trwa dziewięć i są wybierani w różnych terminach – wybierano sędziów tylko z jednej opcji. Skoro wybór jest przez Sejm, te opcje są faktem. Trybunał Konstytucyjny, gdyby uznać wybór tych pięciu sędziów, składałby się z 14 osób jednej opcji i tylko jednej (…) z drugiej opcji – podkreśla.

Prezes Kaczyński zaznacza, że trzeba zastanowić się na nowym sposobem powoływania TK. – Żeby nie był, jak dziś, instytucją polityczną, a po tych ośmiu latach, powiem wprost: to jest instytucja po prostu partyjna, niestety została upartyjniona. Nic nie stało na przeszkodzie temu, by byli wybierani członkowie Trybunału Konstytucyjnego z różnych opcji w ciągu tych ośmiu lat. Ale nie został wybrany ani jeden z naszej opcji, chociaż reprezentowaliśmy przez cały czas bardzo poważną część społeczeństwa – powiedział.

– Czy dobrą jest sytuacja, gdy dwóch sędziów Trybunału – ludzi często wybitnych jako prawnicy, ale często też dosyć przypadkowych – może zmienić wolę parlamentu, który z kolei wymienia wolę narodu? – zapytał. – My tylko uważamy, że państwo demokratyczne nie jest zespołem korporacji państwowych, które są niezależne od mechanizmu demokratycznego – powiedział Kaczyński.

Głosami Pis i Kukiz’15 Sejm przyjął uchwały stwierdzające, że październikowy wybór pięciu sędziów Trybunału, jeszcze za poprzedniej kadencji, nie miał mocy prawnej. Sejm zmienił regulamin. Dzięki temu marszałek Sejmu może ustalić nowy termin składania wniosków ws. Kandydatur na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Szef klubu PO Sławomir Neumann stwierdził, że wybór nowych sędziów, to „drugi akt dramatu i dalsze łamanie konstytucji”. Według PO, Pis łamie demokratyczne, konstytucyjne standardy. Natomiast PO nie wzięła udziału w głosowaniu nad uchwałami, stwierdzającymi, że październikowy wybór sędziów TK nie miał mocy prawnej.

Mas/interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net