10 czerwca 2024
Wiadomości

„Nie igrajcie z ogniem”. Ostra rozmowa szefów rządów Pekinu i Waszyngtonu w sprawie Tajwanu. Zbliża się III wojna światowa?

Prezydent USA Joseph Biden i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping rozmawiali ze sobą na temat Tajwanu przez ponad dwie godziny. Chiny ostrzegły Amerykanów, by „nie igrały z ogniem”, z kolei USA zapowiedziały, że nie zamierzają zmieniać swojego stanowiska w sprawie wyspy.

– W sprawie Tajwanu, prezydent Biden podkreślił, że polityka Stanów Zjednoczonych nie zmieniła się i Stany Zjednoczone mocno sprzeciwiają się jednostronnym wysiłkom dążącym do zmiany status quo lub podważania pokoju i stabilności wokół Cieśniny Tajwańskiej – zakomunikował Biały Dom.

Większe niż zwykle napięcie między USA a Chinami powstało w maju. Dotychczas USA prowadziły wobec Tajwanu politykę „strategicznej niejasności”. Prezydent Biden jednak ogłosił wówczas, że w razie inwazji wojsko Pekinu, Waszyngton przyjdzie na pomoc Tajwanowi.

Ostatnio zaś Chiny groziły „stanowczą odpowiedzią” w razie dojścia do skutku zaplanowanej wizyty na Tajwanie spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Pekin ogłosił po rozmowie, że nie pozwoli na „secesję” i niepodległość Tajwanu. Ci zaś, którzy „igrają z ogniem, od niego zginą”. Zakomunikowano jednak, że Biden wprost powiedział Jinpingowi, iż USA nie popierają niepodległości Tajwanu i będą kontynuować dotychczasową politykę.

– Jak podkreślił Biały Dom, rozmowa była częścią „starań, by utrzymać i pogłębić kanały komunikacji między USA i ChRL i odpowiedzialnie zarządzać naszymi różnicami”. Zaznaczono też, że w wyniku rozmowy zespoły obydwu stron mają kontynuować dialog w obszarach m.in. zmian klimatycznych i bezpieczeństwa zdrowotnego – czytamy na onet.pl.

Tajwan to wyspa posiadająca własny rząd i armię. Nie jest jednak uznawana przez większość państw świata. Pekin uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję.

onet.pl / kresy.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “„Nie igrajcie z ogniem”. Ostra rozmowa szefów rządów Pekinu i Waszyngtonu w sprawie Tajwanu. Zbliża się III wojna światowa?

  • Najpierw USA sprowokowały wojnę na Ukrainie, a teraz najwyraźniej zamierzają zrobić to samo na Tajwanie. Teraz już jest jasne, dlaczego globaliści wsadzili na stanowisko prezydenta pana Bidena.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net