23 lutego 2024
Wiadomości

Niemcy boją się zmiany władzy w Polsce

foto: YouTube
foto: YouTube

Niemieckie dzienniki w mocnych słowach komentują wyniki wyborów w Polsce. Sporo komentatorów wyraża obawę przed wzmocnieniem statusu Grupy Wyszehradzkiej przez prowęgierską samodzielną władzę.

Lewicowy „Süddeutsche Zeitung” określił PiS jako partię „ksenofobiczną, demagogiczną i nacjonalistyczną”. Komentator gazety Florian Hassel stwierdził, że Polsce grozi „orbanizm”, a „równowaga” w Europie zostanie zachwiana. SZ skupia się także na relacji przyszłej premier z przewodniczącym KE Donaldem Tuskiem. Mówi o „solidnych podstawach” niechęci Tuska do Kaczyńskiego. Wyraża jednocześnie nadzieję, że nie będzie tak ciężko na linii Szydło – Tusk. Inny komentator SZ, Daniel Brössler, zauważa z niepokojem, iż mogą zostać wzmocnione relacje Polski z Wielką Brytanią. Mają temu służyć podobne poglądy posłów PiS i otoczenia Davida Camerona, co jest już widoczne w Parlamencie Europejskim. Całość poglądów SZ okrasza obrazek z upiorną postacią przypominającą Kaczyńskiego, która pojawia się zza urny z polską flagą.

W nieco spokojniejszym tonie wypowiada się „Frankfurter Allegmeine Zeitung”. – Rzekomy Putin w owczej skórze prezentował się jako „łagodny starszy pan”, przemawiający „przyjaźnie i pojednawczo”: „żadnej zemsty”, „negatywnych emocji, osobistych porachunków, kopania leżących – pisze warszawski korespondent dziennika. „Frankfurter Allegmeine Zeitung” obawia się jednak, iż – mimo zapewnień – Jarosław Kaczyński sięgnie jednak po stanowisko premiera. „Die Welt” również zaznacza bezdyskusyjną pozycję prezesa PiS, który będzie w rzeczywistości „dzielił i rządził”. – Dla PiS istotna jest „jedność Zachodu“ przeciwko Moskwie, a w obliczu zagrożenia ze strony Putina partia życzy sobie od NATO wzmocnionych gwarancji bezpieczeństwa. To możliwe narzędzie wywierania wpływu, jeśli Warszawa zacznie traktować partnerstwo jako formę boju o interesy – dodaje Frankfurter Allegmeine Zeitung. – Mimo wszystko znajdzie się wspólna droga między Berlinem, Brukselą i Warszawą – konkluduje ostatecznie dziennik.

Podo/wpolityce.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net