Niemcy i USA nie chcą baz NATO w Polsce

Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Niemcy i Stany Zjednoczone jednomyślnie stwierdziły, powołując się na kwestie taktyczne i polityczne, że NATO nie będzie budować w Polsce nowych baz.

 – NATO nie mówi o tworzeniu baz… popieramy zwiększoną obecność, ale możemy obejść się bez baz – powiedział przedstawiciel Pentagonu James Townsend podczas piątkowej konferencji Globsec w Bratysławie. Było to odniesienie do słów szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, który stwierdził, że chce „obecności, obecności i jeszcze raz obecności” sił NATO, które miałyby działać jako „symbol gotowości do obrony wschodniej flanki”. Szef resortu spraw zagranicznych podkreślił, że nie ma na tej flance ani stałych sił NATO, ani wojskowych instalacji Sojuszu. Waszczykowski wyraził nadzieję, że zmieni to szczyt w Warszawie.

Wcześniej Ursula von der Leyen, niemiecka minister obrony, stwierdziła, że odstraszenie ewentualnych przeciwników przez NATO „to nie kwestia stałych baz, ale mądrego ruchu”. Przywołała przykład nowych sił szybkiego reagowania, które powstały przy Sojuszu. Zdaniem niemieckiej minister są one wystarczające. Natomiast czeski generał Petr Pavl, który jest odpowiedzialny za planowanie wojskowe NATO powiedział, że nowe bazy mogłyby „odstraszać politycznie”, ale ich wartość taktyczna nie byłaby zbyt wysoka. – Budując nową, stałą bazę… dodaje się kolejny element do listy celów adwersarza – stwierdził Czech. Generał wyraził także wątpliwość co do ewentualnych rosyjskich prób destabilizacji szczytu NATO w Polsce.

Maj/kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net